str. 230
čtvrtích. Kolo moučné nebo paleční má 4 čtvrtě, když je malé; 6 čtvrtí když je velké. Líc je strana či plocha a lícní skruž je částí kruhu kola palečního nebo lícníku, v které palce jsou nabity. Příramková skruž je zadní, vně vykroužená, vnitř ale bud z části nebo zcela rovná čtvrt kola z fošny vyřezaná, při lícním kole. Příramkové skruže (krátce též pří rámky) jsou přes střihy 1 í c n i c (skruží lícních) přeloženy a slouží k upevnění ramen v larvách (zářezích neb žlabinách v příramkových skružích 1/2 palce hlubokých). Místo, kde se oba konce skruží setkávají, slově střiž. V děrách lícní skruže nabity, t. j. vsazeny jsou p a 1 c e =z dřevce stejně dlouhé a silné, s hlavami a hrdly (strážemi) čtyřhrannými, jichž oblé části t. zv. košťály z příramkových skruží přesahují a tu hřebičkami dřevěnými upevněny jsou, aby nevypadly. Dásně u palce jmenuje se ona strana, která na cévu při záběru kola přiléhá. Sad palců neb náboj zovou se všechny palce v lícníku neb celníku.
K palečním kolům patří: a) lícník, lícní kolo, které má po straně t. j. na ploše kruhu (v lícní skruži) nabité palce, rovnoběžné s hřídelem; k lícnímu kolu druží se b) b r ů n a, jiné kolo spojovacího ústrojí t. zv. heveru, která je menšího průměru a má palce v líci dvěma řadami nabité, c) Celník, který má v čele, totiž na vnějším obvodu svém palce, které mají ten samý směr jako polouměry kola, stojíce kolmo na ose hřídele. Má-li celník nabité palce v jedné řadě, slově jednořadný; celník ob palec neb na zaječí skok má ve dvou řadách nabité palce: první, třetí, pátý atd. tvoří jednu řadu, druhý, čtvrtý, šestý atd. druhou řadu, a je dvoupárový celník, d) Ježek je malý ležatý celník u hevero-vého ústrojí nad bubnem na stojatém hřídelíku, kterým brůna, palcema zabírajíc do bubnu, otáčí; ježek zabírá do ceví kladnice neb talířů vřetena kamene, e) Orlík je poněkud větší ležatý celník u heveru, táhne ale dvě vřetena kamenů. Je li lícní kolo na hřídeli kola vodního z a-věšeno a táhne-li bezprostředně kladnici neb talíře vřetena mlýnského, pak takové složení slově j ednuška neb jednostka.
H e v e r jest složení dvojích kol palečních. Na ležatém hřídeli vodního kola zavěšeno je malé lícní kolo brůna, jejíž palce zabírají v cévy kruhů neb bubnu, který na stojáku (stojatém hřídelíku) na dolejším konci jeho je upevněn; na hořejší části hřídelíku sedí ležatý čel-níček, ježek, jehož palce do kladnice zabírají a takto kamenem otáčejí.
Dvéstrojník = výstrojník, také ivystrákje ústrojí neb složení s dvojími koly. Na ležatém hřídeli kola vodního sedí celník, jehož palce zabírají v cévy kruhu čili bubnu upevněného, na pastorku, menším ležatém hřídeli, na jehož druhém konci svisle zavěšen jest lícník, kteréhož palce otáčejí za cévy vřeteno s kamenem. Táhne-li ale celník za 2 kruhy 2 pastorky a tyto opět 2 lícníky, a sice jeden pastorek po ráně a druhý proti ráně, slují taková dvojitá složení mlýnská mrňáci.