str. 251
* Výklady snů podle písmen v modlitbách. Ze sborníku rukopisného Jana Sypského, »lékaře a doktora Pražského za panování slavné paměti Ferdinanda II. 1620* (knihovna Strahovská sign. D, F. V. 7), na L 1. zapsán výklad »0 snu« tohoto znění: Anno Domini 1620. Když se co ve snách sníti bude, tehdy ihned jdi do kostela a spěj páteř a credo a žalm »Miserer mei Deus« poklekna. A to dokonaje, vezmiž knihy kostelní, kteréž jedno můžeš míti; a toto řka, otevřiž knihy a ihned v prvním řádku nejprvnější litera tvůj sen ukáže. Bude-li: A. Tof tobě znamenává štěstí a šťastný život, totiž zdraví. B. Panování v bojích aneb jinde. C. Oslepení srdce tvého. D. Různici v smrti, totiž rozloučení. JE. Veselé a radostné utěšení. F. Krveprolití. G. Obtížení mysli a zarmoucení, i/. Smrt tvých přátel. I. Škodu aneb potupení lidí aneb dlouhé zdraví. K. Boj aneb škodu. L. Veliké panování aneb moc. M. Spasení aneb nemoc. N. Myšlení. O. Utěšení hubené. P. Potupení aneb panování a dlouhé zdraví. Q. Prodloužení dní a sjednání muže nebo muže(sic). R. Zlé příhody. S. Zdraví a veselé srdce a utěšení. T. Smutek aneb žalost a pláč aneb lkáni. U. Přílišnost panování aneb pravé zdraví. X. Pokojné časy a šťastný život. Y. Poklad tohoto světa, totiž rozličného dobytka. Z. Rozmnožení hříchů. Dr. Isidor Zahradník.
* Třísky »hromové< (pověra pražská) Roku 1905 za bouře udeřil blesk do stromu na Františkově nábřeží. Za chvíli nakupila se hromada lidí ze všech vrstev společenských, každý pospíchal o překot, aby si třísku jednu aspoň vzal. Proč? — Pro štěstí, pro zdraví. V. F.
* Tajná řeč dětská. Za mých dětských let mluvívali jsme, aby nám nikdo nerozuměl, talijánsky: »Condo děndelandáš?«— »Něngecongo pěngeknýngyhongo.« (Veltrusy). Dosud baví se tak děti Libeňské. Ptal jsem se po tom jednoho žáka ; přiznal se, že mluví mezi sebou »japon-skyF. Homolka.
@NZ@Otázky a odpovědi
* První snop do stodoly. V posledním sešitě loňského Českého Lidu ptá se pan redaktor tohoto listu, kdo zná podobné zaklínání onomu ze XVI. století, jež lze spatřiti na desce knihy: »Akta těch všech věcí*. Ač sice není známo původní znění tohoto zaklínání u nás (na Pacovsku), přece dle vypravování mé matky, se našimi hospodáři praktikovalo. Než se měly první mandele obilí svézti do stodoly, šla hospodyně, stodolu křižovala a vykropovala svěcenou vodou a „kočičkami* od květné neděle, modlíc se při tom třikrát »Otče náš« a ^Zdrávas Maria« na odvrácení všeho zlého neštěstí, zvláště pak ohně. Zpívá si při tom kostelní písničku: »Zachraň obilíčko, Kristova matičko.* Mezitím přijel první vůz s obilím. Před vraty hospodář zastavil a dobytek odvázal. První vůz
|
|