str. 403
kůry«, že »ve mnohých krajinách, kde jahody, maliny, borůvky, kyse-linky atd. rostou a se sbírají, dělají se nádobky z kůry, v kterých to lesní ovoce schovávají a na trh nosejí; takové nádobce říkají ouborek! Také někdy uhlíři, dřevaři a pastevcové své boudy kůrou smrkovou přikrývají. Můžeme si pomyslit, jak tím mnoho krásných kmenů zkazejí. Měly by se tedy všecky ouborky pod trestem docela zapo-vědít . . .«13)
Zvěděv odtud, že úborky byly zhotovovány z kůry, počal jsem již tušiti tvar jejich stejně prostý jako prastarý, a poněvadž jich bylo užíváno ještě počátkem stol. XIX., nevzdával jsem se naděje, že snad jej někde přece naleznu. Dlouho, leč marně pátral jsem po něm, až konečně dověděl jsem se, že lidé v okolí Chlumce nad Cidlinou pamatují úborky. Teprve (r. 1901 podařilo se mi dostati starý úborek, náhodou zachovaný mezi starými věcmi. Zaopatřil mi jej pan Josef Marhold, rodák chlumecký a příbuzný můj. Přiložené vyobrazení úborku*) ukazuje, že je to
malý košík, podobný oněm k hašení. Celkovou podobou připomíná vědérka z konce doby předhistorické nebo starší jeStě cisty římské. Náš úborek jest asi 20 cm. vysoký, v průměru má 21 cm. a v objemu 70 cm. Vyroben jest z kůry březové, silné asi 4 mm, a obsah jeho jest asi 41i-trový. Kůra tato jest stočena na ruby, takže vlastní líc kůry jest uvnitř válce a lýčí na povrchu. Na straně přesahující konce se kryjí, jsouce
13) Umění lesní podle německého a jiných spisovatelů složené, s lesnictvím vlastenským dle vlastní zkušenosti srovnané a vlastním nákladem vydané od Viléma Věnceslava Havelky, forštmistra J. Osv. Rudolfa kníž. z Colloredo-Mansfeldu na, panství Opočenském. Přeložil Jos. Liboslav Ziegler. Sv. II., Praha 1820, str. 202. Jak vysvitá z předmluvy, jest vydání české značně rozšířené a místy docela přepracované.
*) Obrázek úborku jest prací kollegy Frant. Lexy, professora kreslení na c. k. vyšší reálce v Rakovníku, jemuž děkuji srdečně za ochotné a výborné provedení jeho.
tibo rek. Kreslil prof. Frant. Lexa.