str. 470
30 až 50 bývá. Po modlitbě zpívají dohromady jednohlasně píseň následující při cizení lopatkou dřevěnou:
„Studánko, studánko! Dávej čistou a dobrou vodičku. Nikdy se nám nezaka), Zůstaň vždycky čistá a dobrá."
|
Každá holka vezme lopatu tuto a třikráte bahno neb neřád ze studně naberouce vyhodí ven na stranu atd., až se všecky vystřídají. Také zpívají: »Maria pod křížem stála« nebo »Tisíckráte bud' pozdravená* atd. Při tom k sv. Janu Křt. zpívají. Když vycídily a vyčistily studánku, opět kleknouce, pomodlí se »Věřím Boha* s modlitbou Páně a odeberou se k druhé, třetí atd. studánce v modlení a v zpěvu v průvodu s rozžatou hromničkou, opět se při vyklizení . tak zachovají jako při první, až je všecky do slunce východu vyklidějí. To každého roku děvčata vykonávají v Stodůlkách, ve Vořechu, v Dušníkácb, v Drahelčicích, Hořelici, v Panenských Břežanech, na Panenské Tejnici a j. v.
Studánka Liduška u Velelib (Nymburka) nad Labem veledivo-tvorná, vždy se cidí, čistí atd. Srov. »Lida«, studánka blíž sv. Dobrotivý u Zbirohu v lese. »Dálka « studánka u Benátek Nových k Zdedínu také se cídí a světí v prosebních dnech.
S v. Vojtěch na Zelené Hoře... U vsi Vrčené v lese církvička sv. Vojtěcha a v ní kámen, naň Vojtěch odpočíval v lese u pramenu, 3/4 hodiny vzdálí od Hory Zelené . . . Dle pověsti zde sv. Vojtěch se svými prý přenocoval, když se do Cech vracel a tu prý se modlil a za dešt Boží Boha prosil atd. Ukazujou lidé zde známku po něm, kámen, na kterém přenocoval. Lid padá naň, líbá jej, smejká se po něm, rozprostře se na něm, odpočívá naň, modlí se v kleče na něm Bohu a po modlení opět jej šííbá atd. Fr. Hořička svědek toho.
Větřík polední když zavane, slove na Kninsku Polední cek neb Polednička přišla a tancuje t. j. do kotouče, dokola prachem neb obilím, co napadne, tím vrtí a točí a vzhůru vznese. Byli lidé na Cechách,, kteří toho Polednička honili, scháněli a zažehnávali, aby neškodil, nebo kolikráte všecko obilí, hrách, čočku atd. vzal do povětří týž zlý duch. Na Boleslavsku sluje Rarášek, 3. se naň vypleje člověk, aby neškodil. Na Blanicku slove týž větřík točivý »Luzina«, odtud Meluzína (Me-luzina).
Voda Boží u Boleslave Mladé v hoře Chlumu nazvané. Zde z pod kostela vyteká veledobrá a zdravá voda, protož Dobrá a Boží voda slove. Zde se lid uzdravuje. Nedaleko odtud Jemník, Jamník, ves . . . Uprostřed této hory v stráni je studánka v dolíku, zde prý straší, černý pes ohnivý se zde okazuje . . . Zde vršek slove Morous.
Vodan (hastrman jen okolo Jičína a v některých krajích slove), u starých všady Vodan neb u mlynářů a starých rybářů opět Levák (Leviathan), zlý duch vodní, pojmenován, místem Vodán = Talrman ~ Turman. Vodan zosobnělé bůže, zosobnělý život vodní se živočichy —
|