Předchozí 0242 Následující
str. 226

to že j os t jejich. Karel Peri vždy žádá svůj zlatej zase jmíti. Děvečka oznámila, že ho židovka, kteráž jej měnila, vrátiti nechce, než že mu peníze vydati chce. Právní oznámení: Poněvadž táž Anna, jsouce čeledínem jich manželův, sama se k tomu přiznala, že tyž zlatej v komoře manželův, kdež oni líhají, nalezla, a to před námi jsouc i o to tázána, slovy pěknými zapřela a jinejch v tom že, co najde, jí by náleželo, poslouchala, z té příčiny je povinna, jemu panu Peřoví ty peníze, co ten groš platí, zase dáti a zaplatiti. A že toho tak se dopustiti směla, pročež ji pan Rychtář spolu s pány konšely do svého trestání berou, tak aby hned zase do vězení šatlavního šla a z něho do dalšího oznámení nevycházela. Stalo se ut supra za ouřadu rychtářského pana Jiříka Cimer-bakla, když se na právě sedělo.

List 126. Obeslání: Pan Sixt Kolbenšlack, JMC. hartcířský rotmistr, s Jiříkem Klingenbergerem, věžním, o dluh 245 kop 3 gr. míš. Herman Osthof, služebník Jeho milosti pana poselství Španihelského, s Jiříkem Hofmerem. Strany se smlouvily.

List 127. 13. listopadu 1612. Obeslání: Pan Jan Buják, sekretář JM. urozeného p. p. Jana Jiřího z Švambcrgka, s Janem Řaichlem do dvou neděl k průvodům.

List 130. V outerý po sv. Kateřině, 27. dne měsíce listopadu. Rukojcmství: Pan Sixt Kolbenšlak, JMC. hartcíř, stoje osobně před panem rychtářem ohlášení učinil: Jakož jest připravil do vězení Jiříka Klingen-bergkera i také obvinil v sumě 245 kop 3 gr. míš., jakž přiznání, jeho z kněh pana' rychtáře Starého Města Pražského, jehož datum feria 5 post dominika Exaudi, letha Páně 1611 to sebou obšírněji přináší, kdež maje pilný odjezd s JMC, k té při splnomocnil jest pana Jana Wolfa, Jiříka Jamskýbo, davše jim tímto zápisem plnou moc i právo, tak aby oni oba společně aneb jeden z nich rozděleně, mohli na místě jeho ku právu státi, potřebu jeho přednášeti, s ním se o takový dluh smluviti, jej přijíti, z něho kvitovati, po škodách kráčeti a jiné vše, cožby zapotřoba kázala, jiného plnomocníka, co vše na vůli plnomocníkův, jeho se zůstavuje, poroučejíce jim to všeckno podle práva zřízení zemského.

List 136. V pondělí po obrácení »v. Pavla na víru křesťanskou, 28. dno měsíce ledna 1613. Kašparovi Goltšmidovi, jsouce z práva, nalezeno : Aby po všech již na něho vykonaných rozkazův právních Dorotě, manželce Jana Rosnczrweika podle přísudku domácího i vrchního práva dvaceti tolarův širokých ihned na právě složil aneb do vězení šel. Tu sou. se za něho v rukojemství na groš hotový Jan Šall, obyvatel na právě Její milosti paní kněžny Svatého Jiří na Hradě pražském za Píseckou branou a Jiřík Jámský, měštěnín Menšího města pražského, že oni takovou sumu těch 20 tolarův širokých ve dvou nedělích pořád zběhlých ad Actum rukojemství tohoto na právě zdejším konečně složiti chtějí, tomu všemu že se od nich rukojmův vejš jmenovaných zadosti stane, co se tuto nadpisuje, a že se oni v té příčině právem svým každý z nich ani ničímž jiným zastírati nechtí, na 1o panu rychtáři a právu rukou dáním připovědčli.


Předchozí   Následující