str. 372
Nebť jest v pravdě velmi divné v složení svém a k užívání platné,, takměř pro všecky nemoci. Trhati se má tak, aby* se země nedotklo-(kůra dřívíčko z něho). Na prach zetřené a s ženským mlékem užívané zahání zimnici, 3 i čtvrtodenní. Ve víně vařené a pité zapuzuje žloute-nici, souchotiny, závrať hlavy, dnu a pakostnici. Droby v kom hnijí,, jenom tím pitím, byť jiného nic neužíval, bude uzdraven. Ženy ať jej tak pijí, v víně vařené, zvlášť těhotné . . . Item nikdy takovou ženu, ani to dítě božec, neb psotník, ani vřed, ani padoucí nemoc nenapadne. Protož Avicenna radí i poroučí jej užívati královnám, kněžnám a frauci-moru a všem ctným a šlechetným manželkám. Krotí a zahání klání v bocích, v kříži a v lopatkách. Červenku též, když s tím vínem se smísí žloutek vaječný a teple vypije. Též pitím bolesti hlavy, srdce, jater,, sleziny, zubův etc. opravuje a vnitřní mocnosti sílí. Ve vodě s routou vařené, ať ho pijí lidé staří a churaví, nemocní i zdraví, z mnohých nemocí jen skrz pití tohoto mejlí člověk vyjde, a zdravý píti ho může,. kdy se líbí, neb chrání srdce, i všecky životní duchy od páry smrduté a všeho toho, co životu škodí, a protož ho staří v jídle i pití velmi často užívali. Kdo ten prach z něho s octem zetra lišeje a bradavice s ním maže, sejdou. Též mnozí koníři vědí, že když ho má při sobě ten, kdo cestou jede, nikdy hovado neschvátí a nepřetrhne, a dávají jej také koňům v ovse jísti.
Dubové listí. V octě zvařený a v ústech držený vzteklé zubůr zbouření a trhání ukládá. S částkou vína stlučený a v ústech držaný neb žvejkaný smrad z úst odjímá. V mléce vařený a pitý prospívá těm,, jenž by nětco jedovatého snědli aneb vypili, jako houby etc. aneb co-jiného. Má se též zelené snísti, dříve nežli se jed po žilách rozejde. Může se také u vodě močiti, zvařiti a píti, komu nebude odporno. Prach z toho listí jedený s chlebem prsa od speklých vlhkostí promítá.
Dubové ovotce, neboližto žaludy, výborné jsou ženám, když tok přílišně se-leje, ať je na prach stlukou a ten prach se šťávou z jitrocího-zmísí a jedí, zstaví se. Item ten prach s olejem dřevným smíšený, potíráním spáleniny i zmučení hojí. Též upečené a jedené běhavku a ouplavku zastavují.
Dubové kulky. Mistr Solinus o nich zapsal, aby je měsíce února, aneb ledna rozdrobil, vezma je z dubu. Bude-li vnitř mucha, že znamená, válku, pakli červ, že neourodu, a jestli pavouk, tehdy morní povětří, a bude-li plná a čistá, tehdy šťastný a dobrý rok znamená. Item mistr Bartholomeus v svých spisích zaznamenal, která by se žena po porodu na zdraví zkazila, aneb že by se jí matka z svého místa hnula, ať zvaří mnoho dubových kulek a tím se teplým meje, pijíc při tom víno, v němž. květ měsíčkový močen a vařen byl.
Dubový mech. Vařením opravuje smradlavé a potící se nohy. Item aby na něm v obuvích chodil ten, jemuž se nohy potějí. Přes noc-ve víně močený a to víno pité zahání žloutenici. V octě zvařený ukládá, bolest zubův, dásní i hrdla nesnadnosti, aby ním tváře a hrdlo obkládal.