Předchozí 0177 Následující
str. 158

Bezno a Kratonohy, Výkleky, Mračenice, Syrovátka, Babin u Nymburka, Zdebudice, Vinaříce, Kobylnice u Libice, Mastnice a Bělčice u Poděbrad,

U četných osad setkáváme se s názvem vzniklým ze staročeské míry polí; »na 7, 8, 10, 15 kopách«. Kopa byla 60 záhonů v rozměru as 6 korců nebo 9 měr. Jak řečeno, není sice v nižině tolik zajímavých i pro jazykozpytce pojmenování, jako v pestré a rozmanité pahorkatině, nejsou však jména ta bez významu a důležitosti. Mnohým polím dána jména při měření katastru za Josefa II.

Na Kolínsku: V Bohouňovicích nazývají veliké parcely Hranické pole a Od statku k dubu.

Ve Starém Kolíně zachován starý poplatný název pole »na desátku« (sz.) pak topografický název »přední Kačina« (v.). Na jv. jsou pole »na hyblích«, porostlá dříve nízkým křovím a »familie«, dílce pole jednotlivým rodinám v 17. a 18. století udělované od velkostatků jako za dob starých »Lhoty«. Na jz. k Labi mají pole »u šífovky« ; louka v zátočine labské má název » v hejkolci« a menší pole mezi mlýnem a obcí Baštou a Starým Kolínem »v obíckách«. Mokrá pole k Libenicím nyní melioro-vaná »na přední a zadní sítině«, »u odradu« ; u přechodu severozápadní dráhy přes státní »u býkovky, a .pole za Klejnarkou nazvali »za černou struhou«.

V Býchorách nazvali pole dle místních poměrů ; s. »v seči«, »u štípek«, z. »u stávku«, »Blatník« (kol rybníka) a »pod horkou«.

U Týnce nad Labem kromě zkomoleného názvu východních parcel »na Brunkopci« mají pole pojmenování dle místa nebo vlastností jejich; jižně »na pěnicích«, pěnitých, bažinatých polích, »na bílých«, »nadávky«, menší kousky zadní; z. »zadní mokrý«, »šibeniční vrch«, »pod hradem« a »na pasuchově« čili »na pastvinách«.

V Kolíně mají památku na vojenskou posádku pole na j. »u císařských kůlen«, »u P. Marie«, »na patnácti kopách«, stará míra, o níž promluveno v úvodě, zde tedy kopa = 6 korců nebo 3 jitra, dohromady 90 korců; rýha mezi dvěma lány »na průhonu«, pak poď »hroby«, u bývalé spravedlnosti městské nazvána pole »u čakanu« ; z katastru josefínského triangulační bod a parcela při něm »u bílého sloupu« ; pak dle místních poměrů »v neckách«, »v punčoše«. Na sv. za Labem upomínka na starou kulturu »pod vinicemi«, dále »u hřmotné skalky«, »na přední pejřimce«, poli to lehkém, nadýchaném.

Dle jména prvotního majitele »Hánín«. V Polabí dosti časté jméno parcel »ve stolířích«, polích to, o něž byl veden spor. Název »v půl šesté kopě« znám. Ke Starému Kolínu bývaly dosti rozsáhlé rybníky, kde ještě dosud při záplavách labských voda nejdéle se drží; louky na místech těch nazývají »zadní a přední rybníky«, pak »ovčačka« a »v logru«. Překrásný les za Labem k západu rovněž povodněmi rozbrázděný má název »Roztrhaný«.


Předchozí   Následující