Předchozí 0287 Následující
str. 263

Rozdělení na věk Luterův, věk filadelfö a věk evangelický zakládá se na třetí kapitole Apokalypse, kde se mluví o tóra, co Kristus dává psáti biskupům sardesskému, 7. filadelfickému a 14. laodicejskému. Písmena těch tří měst: Sardis, Filadelfia117) a Laodicea118) za číslice vyměněna, dávají mu určité meze trvání těchto tří obcí. Sardis (s = 2, a = 1000, r=100. d = 4, i =10, s = 200), rok 1514, značí století evangelia Luterova; Filadelfia (s touže záměnou), r. 1565, značí věk bratří růžového kříže, kterýž byl ochráněn od zlého, protože zachoval slovo trpělivosti; Laodicea (s touže záměnou), r. 1615, obec sedmá, jejíž trvání nebude dlouhé, neboť stojí psáno: Kdyby nebyli ukráceni dnové ti, nebyl by zachován žádný člověk, ale pro vyvolené ukráceni budou dnové ti.119) A bude veliké soužení, jakéhož nebylo od počátku světa, aniž bude.

Svět jest podobný deseti pošetilým pannám v evangeliu : ženich přichází, jest již před dveřmi a ony spí.120) A přec hrozí veliká bída a soužení. Povstávají falešní proroci, počínají války bez konce a bez míru, kleré budou hubiti jednu zemi za druhou a žádné nevynechají a nikde není lásky. Vymizela, vychladla. A proto nikdo nekoná dobra, netouží po nadpozemské radosti, netěší se na spojení s Kristem, lpí však plně na marnostech a pošetilostech světských. Bůh >:ás však přece ještě neopustil, neboť nás napomíná, kára a tresce.

Nejsme ani tak špatní, abychom se nedovedli obrátiti a najíti cestu ku Kristu, ale schází rozhodnost, nahlédnouti do své duše a do svého svědomí, zírati na tu špínu ; vlastně nutno napřed tuto špínu setříti s duše, neboť brání pravému pohledu, ležíc na duši jak dech člověka zimního


117) Felgenhauer užívá tvaru Filadelfoi (f = 5, i = 10, 1 = 30, a = 1000, d = 400, e = 5, I = 30, f = 5, o =; 70, i z= 10). Filadelfia, město v Malé Asii, východně od Sard.
118) Zde užívá tvaru Laosdikaios (1 = 30, a = 1000, o = 70. s = % d = 400, i —10, k = 20, a = 1, i — 10, o = 70, s == 2). Laodicea, město v Malé Asii, jihových. od Filadelfie.
119) Srv. proroctví Havlasa Pavlaty, 1. c.: Ukráceni tehdáž rokové, dnové i hodiny budou pro vyvolené Boží, nebo na mále pobožných lidí přede dnem soudným bude.
120) Jest to dílo ďáblovo, knížete tmy, který chce zničiti novum lumen, nové světlo božské, jež se zjevilo v bratrstvu, jak bratrské spisy vysvětlují. Nastává poslední boj světla s tmou před koncem světa. Podobné naříká autor traktátu: Sendt Schreiben An die Glarwürdigste, Hocheiieuchtigste, auch aller seeligste Fraternitet Christiani S. vom Rosen-Creutz. Durch einen Christianae Philosophiae Studiosům. Joel. 2.: Ich will meinen Geist auszgiessen uber alles Fleisch und ewre Söhne und Töchter sollen Weissagen, ewre Eltesten sollen Träume haben und ewre Jünglinge sollen Gesicht sehen etc. Auch wil Ich zu der selben Zeit beyde uber Knecht und Mägde meinen Geist auszgiessen. Doch Gleubet ihr nicht, wenn leb euch von Irdischen Dingen sage, wie würdet jhr gleuben, wenn Ich von Himlischen Dingen sagen würde. Joh. 3. Gedruckt im Jahr 1622, 4°. 1. 4. Svět jest podle těchto výkladů zcela netečný k reformaci bratrstva i své vlastní a tone dále v moři nepravostí, ač může každý v bratrstvu poznati prst Boží, napomenuti poslední, kterým Bůh ve svém milosrdenství ukazuje lidstvu cestu k pokání. Svět jest jak věž hadů, kde lidé dlí ve tmách nepravostí (ohlas Chemické svatby). Na očích lidstva leží hustá mlha, takže nevidí světlo bratrstva.

Předchozí   Následující