Předchozí 0288 Následující
str. 264

času na zrcadle. Za poznáním musí následovati vůle a za vůlí čin: jen tak zmizí mlha na zrcadle duše.

Nikdo na světě nečiní dobro, ba i za pouhé napomínání k dobru se sklízí jen nevděk. Napomenutý se hned na tebe oboří: Co ti do toho? Co mi poroučíš"? Jsi můj zpovědník? A tak vládne nerušené zlo, jelikož není koho, kdo by se dovedl tomu vzepříti.121) A to platí o všech stavech, duchovních, učených, měšťanských i venkovských.

Nejprve vidí Felgenhauer v zrcadle své protivníky katolické, učence i duchovní. Před Luterem neznali prý bible vůbec a po něm hledí zas vše z bible dokázati a důkazům svým dodávají důrazu ostřím meče. Ostatně neslouží ani protestanští kazatelé za vzor. Jedni, nezachovávají celibát, druzí se domáhají úřadů podplácením, třetí hoví jen břichu a žaludku a i ti nejlepší z nich nemají vnitřní ceny a hodnoty, jelikož se obyčejně spokojí s vnějšími odznaky : šatem, biblí a postillou. Jako by muž Luter vůbec nebyl působil . . . Jsou-li duchovní rádcové špatní, nemohou býti dobrými ani stavy světské, neboť kde není dobrých příkladů, neklící seménko dobra v duši lidské, nakloněné vždy k špatnému. Na světě to chodí tak, že druh druha přímo pojídá a požírá. Tyranům a vládcům nestačí v jejich pýše a hrdosti nic více na světě, jak se nadýmají. A při tom zacházejí se svými poddanými tak, že to volá přímo k Bohu o pomstu; dřou je, oškubávají a vyssávají do poslední možnosti, takže mnohý zámožný se stal jejich působením žebrákem a tulákem. Není důstojnosti lidské. Lidé sami sebou opovrhují, ceníce sebe nebo jiné jak psy nebo i méně, jelikož u boháče stojí pes ve větší ceně než chudák a nuzák. Nikdo nedbá, že člověk je stvořen podle obrazu Božího. Kdo maže, jede, staré přísloví a jemu rovné : pochlebníka má každý rád. Proto z osobního prospěchu, pro mrzký zisk a užitek bojí se rádcové vrchnosti tyto kárati, pochlebujíce jim a řídíce se zásadou, že jest nejkrásnějším a nejvýnosnějším uměním, dovede-li kdo sloužiti dvěma pánům. Podkuřování málo kdo odolá, lahodí uchu i duši a proto mu každý uvěří: a přec je nemírná cti žádostivost pouze léčkou satanovou po kluzké cestě k hříchu.

Také v občanském stavu není lépe. Kam se ohlédneš, všade jen bída, nouze, starost, nářek a pláč. Sedlák chudák sotva s tíží že se tak uživí. Berně stihá berni a tak mu nezbude nikdy z úrody tolik, aby mohl pole znovu ošíti: musí si vypůjčiti semeno, na jehož budoucí sklizeň čeká již věřitel. A jaké trápení má s čeládkou! Poťouchlý čeledín v stáji a pacholek u koní chtějí žíti lépe než hospodář sám a žádají, aby se s nimi zacházelo vlídněji a mírněji než s vlastními dětmi. Nikdo mu neučiní


121) Ein anderer Gottloser, Ehbrecher, Todtschläger, Ehrendieb, Strassen-t-auber, Geitziger, Weinsäuffer, Lesterer und Heuchler darff sich unterstehen seinen Nächsten grewlich zur Bancfc zu nawen, verachten, verschänden, verlästern, ja gar mit einander verdammen, unnd dem Teuffei zu geben, umbsonst und umb nichts wegen nur ausz lauter Teufflischen Hasz und Neydt. Srv. též Adam Trajan Benešovský, Kratičké napomenutí k novému životu pří nastaní léta nového 1682: Nejprv od bratra sníženi atd. Podobně Dařický v listu z r. 1622, viz Celakovský, Některé listy z r. 1622 a 1623., Gas. Č. Mus. 1875, str. 292.

Předchozí   Následující