str. 335
textu. Řada dalších textů písně »Nehněvejte se, matičko« též lépe deklamujících než tento, jest z krajů jižních, což platí i pro písně druhé (kde přichází často i Táborsko).
*
Zakončuji svou úvahu o písni a tanci do kolečka. Hledání rythmů ětyřtaktových atd. nepřineslo by jednak ničeho nového, jednak bylo by již jen theoretické. Mnoho zajímavého bylo by možno povědět o instrumentální variaci, o stavbě písní, o charakteru textů a j. Než úvahy ty zabíhaly by již do studia taneční lidové písně vůbec. Především bylo mi cílem, na písních chodských, mnou sebraných, s pomocí sbírky Erbenovy ukázati na tento originální typ taneční pí sně lidové, který jsem měl příležitost ještě žijící poznati. Přesvědčil jsem se, že nebylo to dříve v jižních-Čechách pouhé vyzvání, hráti k tanci, nýbrž terminus technicus, když zavolal chasník nebo družba: »Páni muzikanti! Do kola !c (Konec).
Dr. Karel Hostaš:
Kolovečský omlazující mlýn na staré ženy.
(S vyobrazením.)
Koloveč je starobylé trhové městečko na cestě z Klatov do Domažlic. Osada připomíná se jako zboží kláštera Doxanského již ve 12. stol. Staří letopisové čeští k r. 1468 zmiňují se o Kolovči: »Téhož léta uvedl sú křižovníky do Čech Konopištský a Dobrohost. Ti křižovníci nic ne-

Kolovečský omlazující mlýn {na staré baby z r. 1858. Podle originálu v Museu Klatovském kreslil proť. Perd. Vaněk
brali za žold, jediné že sú mordovali Čechy pro krev^Boží vše napořád .. . A v městečku Kolovči tu sú mnoho nešlechetní kati^němečlí hlav dítkám .zstínali a házeli jimi na se jako míči.«
|