str. 405
nemůže tak krutě trestati . . . Exulanti však nevyvozovali ze svého osudu žádných důsledků, nýbrž skláněli pokorně šíji svou před Hospodinem, podobni nemocným, kteří ztratili veškeru důvěru v pomoc lidskou a celou silou duše své obrátí se k Bohu. Těšili se na pomoc božskou . . . Bůh zjevuje milostivá znamení, jež věští červánky lepší doby, píše Martinius z Dražova malíři Dačickému a Jan Jiří Harant poznamenává s radostí do svého denníku, že se ukazují poslové Boží, napomínající lid, aby byl zbožný a pilně se .modlil, Bůh přece své věrné ze všech běd vysvobodí a nepřálely zarmoutí. Avšak čekali marně na ten čas. Bůh jich nevy-slyšel a jeden za druhým klesal v chladný hrob nepohostinné ciziny.
Předpovědi o vítězství krále Bedřicha k r. 1622 a 1623 jsou ve spojitosti také s astronomickými zprávami o setkám se Saturna s Jovi-šem v ohnivém znamení lva r. 1623.357) Astronomický tento zjev, hvězdáři předpověděný, mluvil ovšem pro všechny hadače a vykladače, kteří hlásali veliké' změny světa nebo i jeho konec. Tak jako bitvu na Bílé Hoře předcházela kometa a pád Fridrichův a vítězství Ferdinandovo předpovídala různá znamení, jako na př. vypadnutí lva ze štítu v Hoře, kde stál po straně dvouhlavého orla, tak věštila různá znamení a nebeské úkazy podle předpovědí velikou světovou přeměnu, o níž se hovoří v bibli. A poněvadž se nehody objevují denně v sta a tisících podobách na zemi, mohl býti každý náhodný nebo vybájený zjev a zvláště určitý hvězdářský úkaz pokládán za předzvěst nějaké pohromy. A divoká fantasie, která dnes na př. líčí v Pearsonově Magazínu v hrůzných obrazech konec světa po střetnutí se naší země s kometou, rozpoutaná a uvolněná bázní, jež snadno ze zárodku snění přeměňuje se v hrůzu, byla ovšem v nepokojné tehdejší době ještě větší nežli, dnes, ač na př. předpovědi o konci světa 23. března 1907 nebo obava před Jetošní Halleyovou kometou vynesly na povrch různé výstřelky bázní, vyvolaných mátoh, promrhání majetku, sebevraždy a j., tedy doklad, že podobné kulturně-pathologické jevy měly a mají dodnes svou epidemickou nakažlivost.
Předpověď o vítězství krále Bedřicha souvisí dále s politickými poměry současné Evropy. Jak z*námo, usiloval anglický král Jakub I., tchán Bedřichův, horlivě o zasnoubení svého syna Karla s katolickou princeznou španělskou. Přední jeho ministr Buckingham vyjednával po 5 let v Madridě o uzavření smlouvy, podle níž se měl protikatolický tlak v Anglii uvolniti, kdežto na pevnině měl poleviti protiprotestantský vliv Španělska. V důsledku tohoto jednání odpíral také Jakub hlavně pomoc svému zeti. Když se však r. 1622 vyjednávání o svatbu ztroskotalo a tím i jisté nepřátelství vypuklo, domnívali se mnozí, že se Jakub Bedřicha
157) Kepler, Discursus von der groszen Conjunction oder Zusammenkunft Saturni und Jovis im feurigen Zeichen des Löwen, so da geschieht im Monat Julio des 1623 Jahres, wie auch von den viel und mannigfachigen Prognosticatio-nibus über dieses Jahr, was eigentlich zu einer jeden Ursach gegeben, auch wessen man sich zu dsr einen und andern zu versehen habe, sammt beigefügten gewöhnlichen Prognostico über das Gewitter, Fruchtbarkeit, Qualität der Luft und was auf die menschlichen Händel vom Gestirn natürlicher Weise folgt. Linz, 1623, 4°.
|
|