str. 140
Zažehnávání nádchy. Já hříšná počínám nátku žehnati ne svou mocí, ale Pána Boha pomocí. Šla Panna Maria po zelené louce, potkala ji nátka. »Kam jdeš?« »Do N .... očí, (uší, celého těla) kosti lámati, krev píti.« Panenka Maria odpověděla: »Nechoď tam, jdi na zelenou louku, jsou tam tři studnice, v jedné víno, v druhé
voda, v třetí krev. Pij a hoduj, a tomuto N.....dej pokoj. Ve
jménu Otce atd.« Pak se foukne třikráte na nemocný úd.
Zažehnání nátky s růží. Bože, račiž pomáhati, co já budu začínati, Pán Bůh jeden na věky. Zažehnávám nátku s růží, tělavá, suchavá, loupavá, hnojivá, teklavá, sjímavá, lámavá, po těle cho-divá, mé tělo s pokojem nech, až spočítáš na moři písek, na nebi hvězdy, na stráních listy, po lesích pařezy, po polích mech, po lukách trávu. K tomu mi dopomáhej Bůh Otec, Bůh Syn, Bůh Duch Svatý. To se třikráte opakuje, načež se dodá: Amen.
Joz. L. Holuby:
Zvyky a zábavy lidu slovenského r. 1822.
Z evanj. preddunajského šematismu z roku 1822.
Ján Čaplovič vydal v Pešti latinský šematism církví evanjel. okolia preddunajského, do ktorého sú miestami vtrúsenézajímavé zprávy mimocírkevné, ktoré zaslúžia, aby sme ich aj teraz, po 90. rokoch registrovali.
Čítáme na strane 24:
»Mestečko Holič, v ktorom kvitne majoliková fabrika (Fa-brica vasorum ficulneorum nobilioris sortis — majolica et Steinpor-eellain). Zemským pánom je Jeho Veličenstvo... V Šaštíne kvitne od roku 1756. tkáčska (Cottonova) fabrika, ktorej základy, dla Rohrera, položil bývalý evanjel. farár Lazovský (v Trenčiansku) Maliarik, ktorý povzbudil ľud k naučeniu sa pradieniu bavlny. ť O tomto Lazovskom Maliarikovi, vieme, že vo veľmi biednom kraji okolia Lazovského v Púchovskej doline, dával mnoho centov ' bavlny propriasť, a pradivo odvážať do Šaštína.)
Pri Starej Turej píše medzi iným, na strane 31: Obyvatelia sa zanášajťi obchodom s maslom a syrom, ktorý celoročne prevádzajii po Viedni a Pešti; vyrábaním dreveného, v kuchyni i pri roľníctve potřebovaného riadu, zvláště ale slovenských čižem a kožuchov, ktoré Oravania a Trenčania lepšie platia, než v iných krajoch vyrávané; taktiež s roľníctvom sa pilno zaoberajú. Ševcov je také množstvo, že majú dva cechy, jeden evanjelický, a druhý katolický. Aj cech kušniersky (Pellionum Contuberriium) je dosť početný, ktorý, mimo troch katolíckych
|