Předchozí 0159 Následující
str. 156
jsem sebral doklady z lidového podání staročeského, zvláště ze spisu Rvacovského Masopust a jiné narážky mravoučné o Satran-ské zemi, ohrazené klobásovým plotem, kde pečení vepřové s řezáky (noži) ve hřbetě se nalézají.    Č. Zíbrt.
Halina. Hanácký dlouhý kabát na způsob kaputa, bud! bez prémka nebo s nizoučkým prémkem, v Tejniei. Halináři šlovou Hanáci okolo Holešova a Kvasic. (Zápis r. 1849).    V. Fořt.

Sv. Mikuláš patron vody v Čechách. Nejstarší znak pořádku plaveckého v Novém městě pražském jest »postava svatého Mikuláše v biskupském oděvu, v pravé ruce berlu biskupskou, v levé ale tři zlaté koule držícího«. Kterýžto znak také v obnovený znak téhož pořádku a v pečet jeho 1. 1737, 9. Decbr. od cis. Karla VI. v potvrzená privilegia přijat jest, t. jakožto obraz do levého hořejšího rohu téhož znaku, kdež hlavní díl jeho znamená plavce na voru z 6ti borových stromů. (Srv. Zíbrt, Praha se loučí s Podskalím.) — Nad Mělníkem proti vsi Zelčínu léta 1723 viděti bylo ještě v řece Vltavě zříceninu kostela S. Mikuláše na půdě Březan-ské. (Zápis V. Krolmusa.)

S. Mikuláš v Passionále staročeském. Byl rodem z toho města, jemužto Pathera dějí. Těch časuov bieše jeden bližní súsěd jeho urozený dosti, ale schudlý. Ten mějieše tři dcery, a pro svú velikú chudobu chtě se někak na světě živiti, umyslil bieše své dcery u bludný stav dáti. Tomu urozuměv svatý Mikuláš, velmi sě nad nimi rozželiv, hrudu dobře vážnú zlata v rúchu uvázav, na jich duom y noci okéncem uvrhl, a inhed tajně pryč 'pospiešil. Tehda na zajtřie ten chudý muž ze spanie vstav, to zlato nalez, Buohu podě-kuoval, nejstařejší dceru vdal. A potom skuoro svatý Mikuláš opět takéž učinil, a ten chudý muž opět zlato nalez, Buohu chválu vzdav, myslil sobě, aby sě dostřehl toho, ktoj' ten, ježto jemu v jeho chudobě tak spoře pomáhá. A když jednu po malých dnech svatý Mikuláš dvakrát viece zlata vzem, v jich' duom uvrhl, to ten chudý muž uznamenav . . . (Passionál vMuseu král. Českého, 31—32.).

Štědrý večer, babí večer v některých místech slove v Čechách, jakož i na Slovensku. Proto bez pochyby, že toho dne chodí báby klokavé nazvané, totiž plášti zakuklené (maškary), srv. klok, dlouhý plášť ženský. V Pacově a v okolí chodí toho dne Vrtibáby. Srv. Z í b r t, Hoj ty, štědrý večere 1910.

Lucie v Domažlicku, v hrachovině zabalená, rozcuchaná, pro-stovlasá, a když do světnice vejde, zatřese se, i táže se, není-li tu neposlušných dětí, aby je vymetla, ßekne-li matka, že není, šoustne Lucie po světnici pometlem, otřese se a jde dál. (Němcová, Štěpnice 1857, str. 78.)

Přísloví: Kdybych tě neznal, koupil bych tě. Dva studenti přišli do jedné vsi, a žádný neměl groše v kapse. Jeden naříkal,


Předchozí   Následující