Předchozí 0308 Následující
str. 307

Jaký tu podiv, když viděli, že pacholík vidíj a jaký větší podiv ve vsi, všichni se křižovali a uvěřili, co chlapec povídal. A když řekl, jak babička vypadala, řekli: »To byla jistě svatá Anna, babička pána Krista!« I postavili ti zázračné studánky kostelík svaté Anně, slavné poutě tam se konaly, a nemocní na oči v této studánce oči omývali a zázračnou vodou ozdravovali, fiíkalo se v tom kraji: »Sudějovská svatá Anna uzdravení očí dává, proti bolení očí pomoc dává.« Děti si tam oči myjí a říkají: »Panny Marje babičko, Kristova matičko, ať nebolí mně očičko.« Nebo říkají: »Komu oči nevidí, k svaté Anně ať pospíší.« Někde v říkadle se vzývá spolu svatá Anna s Pannou Marií jako: »Svatá Anno, Panno Marija, ať mně očičko nepobolívá.«

Dnes šmahem všecko to odpadá v zapomenutí a jen lidé nejstarší a kteří tu prožili dětství, to pamatují. Pouť se drží slavně ještě ze zvyků, ale také to upadává, neboť dnes lid prý »na to nedrží.«

Václav Bolech:

Dialektologické paběrky z okolí Netolic.

K v a s n i ô k á ř k a, žena z města, jen po vesnicích kvasnice roznáší. Na místě peněz brává obyčejně něco k »živobytí«, zvláště pak chléb, mouku, máslo, vejce a tvaroh, s čímž pak v městě* podomní obchod vede. Vedle toho provádí žena tato ještě zcela jiný, o mnoho výnosnější obchod, zvláště před posvícením a obžin-kami. Tu je na vesnici třeba mnoho peněz; proto za levný peníz kupuje potají od jednotlivých členů rodiny (ani hospodáře a hospodyni nevyjímaje) tak zvané »kocoury« (uschované obilí, drůbež, vejce, mouku, máslo atd.) a donáší pak do města na patřičné místo. Toto »vzájemné« odprodávání přivedlo již mnohého rolníka na mizinu.

Máselnice. Žena tato, plna humoru a vtipů, mysli vždy veselé, běhá po vesnicích od stavení ke stavení, jako »živé noviny« a kupuje (po případě vyměňuje za kávu, cukr a jiné potřeby domácí) máslo, sýr a tvaroh, což pak donáší do města, kdež má již své určité domy. I tato máselnice provádí podobné šmejdy jako kvasničkářka.

Šmorn, smažené vejce s krupičkou.

Šterc, bramborové škubánky, rozdělané v mouce.

Šišmundy, pravidelně na menší kousky rozválené škubánky,

polité syrubem a poházené mákem.

Kočičí tanec, mastné brambory, smíchané se zelím.

Selpert, kyselé mléko. Měli k večeři selpert.


Předchozí   Následující