Předchozí 0322 Následující
str. 321

ve dvanácti hodinách prie pište mne hned naspatek ja chci jit to ápanih(el)ski zeme ja sem zdraf, Tak jak sem odvas odchzel. ceski nenmim jak(s)e patři, pozdravujú vás nastokrat Tatíčku a matičko avšecky dohromadi, ač jabich si vinšoval svami lA hodini niluvit. Tobich vám moch povídat, vo všeckejch věcech

N. B. V santomasu anebo v eeli amerieki zemi ti muski a ti ženeki kupujou a prodávaj to koupil 12 Muskejeh — 3 žencki která jedna vosoba mu přišla 300 španihelskejch tolarů dihich se chtěl voženit tak si musim zenckou koupit, diž se mne nelibi mužů ji prodat, ja nejsem se svim živobitein jistej nebo musíin porad 2 pistole při sobě nosit, nebo ti černi sou tak jak ti divoki, a ja je učim dělat, dicki mislim že tam nezůstanu pro hrozni horko De mně porad vozabiti.

Kdiž sem do santomasu přišel hned šel ten Kapitajn k tomu Kupcoj a ja sem zůstal našifu to přišel ten Kupec ale černej bil tak jako uhel v svim ksiehtu (ve tváři) To sem mislil Bože Bože kam sem Ted přišel, To sem šel s nim do jeho domu neb von mluví francouski, ja ale rozumím francouski tak jak nemecki, ale ten dum (je) ze samejch bret (prken) vistavenej to mne hned dal jist a pit 9 jitel (jídel) že sem jaksy živ neviděl a votom neslišel. to sem semusel podivit diž sem dote zeme přišel tomu horku žádnej snih to ani neved(i) co to je snih. Dal nemůžu jit to sou lidi tak divoki, jak vlci, hned jednoho rostrhaj a snědi (to asi není pravda) to si můžete pomislit jak tamje. Kdiž to psáni hotovi mate na tom koprtu (na obálce) Pište jakto dole nemecki stoji Kdiž to psáni pošlete musyteho viplatit zato vas prosím čerstvé.

Die Adres ist an mich (Píše se mně). An Herr Gabriel Smit. Als terzCapitin'in Alton au bej Ham bürg an Franz Homolka inSt.Tho-mas(zdáse, žernu poslední čtyři řádky pan Terz-Kapitan diktoval)

Josef Písecký:

Zvyky při krtinách na Prachaticku.

Krtiny odbývány jsou v Čichticích (okr. Prachatický) zcela tiše beze vší trachtaee, jak vídáme ve městách. Narodí-li se dítě ráno, jde se téhož dne ke křtu. Druhý den po křtu smývá »babička« novorozeňátku »svaté křižmo«. Před koupelí totiž myje dítěti hlavičku vodou, kterou má na talíři a říká: »Smývám ti sv. křižmo«. Vodu, kterou měla na talíři a kterou je smyto sv. křižmo, vlije do ohně. Při tomto smývání sv. křižma obyčejně, aspoü u zámožných vždycky, je přítomna kmotra, která dává do vaničky, ve které se bude koupati dítě, stříbrný peníz pro babičku, mezi tím co tato lije do ohně vodu s talíře. Když babička najde ve vaničce peníz, zvolá radostně: »Našla jsem něco a nevrátím to.«


Předchozí   Následující