Předchozí 0421 Následující
str. 420

.Fiňáry. Sloveni fiňáry zahrnují se »rozum a peníze*. »Já z toho měl fiňáry, jak by to'mohlo dopadnout, a proto jsem včas vzal r.oha.« »Ten má v kapce. fiňáry.«

F i š t r o n. »Ten měl z toho f ištron, nos. Čul to. Ten to cítil.« »Ten měl předemnou fištron.« »To jsem mu nahnal'. fištron« (strach.)

Mléko vedle sražení, může se i sevříti; podobně i při řídkých tkaninách užívá se dvojího výrazu při sražení se. O řídké látce říká se: Až se to. smočí, že se srazí, nebo sejde! Rovněž o seně, dáváme-li je do kup, tvrdíme, že sejde. Suché s vlhkým, při vypa-řování.

Šus, potrhlá osoba. »Blázen není, ale je šus!« Šuspajtl, střeštěnec. »To je pěkný šuspajtl.*. »Lítá jako šuspajtl.*

Bubák, samotář, podivín, nevlida. »Bože, to je děvče! ona je jako bubák, bojí se lidí.« »Kouká jako bubák; jakoby měla na člověka vztek.«

Bublák, podoben předešlému; toliko že u bubáka hlavní úkon týká se zevnějšku tváře; kdežto bublák odkázán na jazyk, na bručení, bublání. »Ty se za den nahuhláš, nabubláš: jako starý bublák.«

Psouství, nehodný život. »Jak se Bůh může na takové psouství vynadívat.*

Pop suti se, shatiti se. »Již to bylo vyjednáno, a zas se jim to nějak popsulo, sepsulo.« ¦

P a s k u d a, ve smyslu jako šereda. »Lidi, je to paskudná ženská!« »Takovou paskudu bych si nevzal — raději bych —.«

Brynda, na místě nynějšího, smůla. »Má v tom brynťLu.« oJe to brynda! íSřa poslední den tak se to rozbryndalo!*

Němota, nemluvná osoba. »Je to jako němota! Mluv s ní o tom neb onom, kouká jako sumec a neřekne ani: ba!«

Šošolka, šošolička; nárůstek: bradavka. »Již jen, po-kaváde se mu ten vřed nepropustí; má již na něm šošolku.* »Uďála se mu na nose malá šošolička, z které se vyvinul vřed.* Říkávají též chocholka.

Zumrati, tolik jako: štěmrati, skuhrati. »Pořád na mne leze žumrajíc o toto. Je to taková žumrak »0o pořád žemráš?« Vedle žumrati, říká se i žemrati.

Spodánka, spodnička. »Z té šorky dělám si spodánku.«

Č u n d a t i, tleskati. Tak říkáme malému dítku, které lézti počíná, aby čundalo; načež někdo starší toto čundání dítěte provází zpěvem: »Čundy, čundý, čundičky, táta koupí botičky, a maminka pásek — na myší ocásek. By nožičky běhaly, a ručičky dělaly, — a hubička papala.«

Nacveknouti, naložiti, hodně nandati, něčeho. »Ten to dobře naměřil, mám košík nacveknutý.«


Předchozí   Následující