Předchozí 0423 Následující
str. 422

Z o h á n ě ti koho, zlinýrovati, vyplatiti koho. »Vezmu-li hůl, já tě ní zoháním.«

Náhon, nadháňku míti, tolik, jako: »operu« míti, trhy míti, pranty, škuby. »Ten má náhony kady ven!« »Ty jsi se nebál, ale měl jsi nadháňku!«

Muchlovati, muchcovati se s kým, zápoliti, zápasiti. »Přepadl mne, a tak jsme se skoro čtvrt hodiny spolu much-covali, až mi přišel nápomoc cestující.* »Ze vší zábavy, dali se do pranice, a tak se to muchlovalo všechno dohromady.«

P e n v ý, pevný.

Spadýno míti, na někoho, pivici míti, nevrážeti na koho, s kopce míti. »Ten má na mne spadýno, ale když mi nic nemůže u-škoditi.« Spády, spadýno míti, znamená zároveň, zálusk míti; chuť na co míti. »Mám spadýno na ten dům, rád bych jej koupil, nevím, půjde-li to.« »Známf já vaše spády, že jste s hochy rády.«

Přidrobiti si, přicmrdnouti si, omočiti si. Přidrotaiti někomu; přisoliti na někoho. »On mu přidrobil.«

S y n á t o r, synáček, syn. »Synátore matiěčin.«

Kunt, s přídomkem pěkný, znamená »vyvedáka«, asi jako-hychom řekli: »To je pěkný hoch.«

Šmudla, šmudil, nepořádná, špinavá osoba. »Jdi s ní pryč! Je to taková šmudla, ušmudlaná.* »Ty jsi pěkný šmudil uko-lomazněný.«

Pajzlík, šindlík, bídná, spustlá krčma. »Škoda ho! Tak hezký hoch a vymete každý pajzlík.« Pajsák, obyvatel, navště-vovatel pajzlíků. »Jinšího z tebe nebude, než takový pajsák.« Též ve smyslu zloděj.

Důra, škaredá, nevlídná žena. »Je to taková důra černá, nedělná.«

Na místě rozbíti, říká se: pokřtíti. »Ne abys ten džbán zas pokřtil.* »Ta pokřtila hrnků.*

Slovo: truc« zastupuje mnohdy »nad«. Tak slýcháme o chytrém říkati: »Je to truc advokáta.* »Je to truc cikána,« říká se o člověku nestoudném. O člověku rozedraném slýcháme, že je truc hadrníka, hadropletníka.

Velké ořechy ovšem jmenují se pravidelně křapáče; než, velké brambory, ano i nos, neslyšeti jinak jmenovat než: řapáci, bez ch, neb k. »Bramborů bylo plné brázdy jako koťat, a jaké pak řapáci narostlé.«

Hošek, asi jako kunt; hoch. Řekne-li se o kom: »To je hošek!* Ani pěkný netřeba přidávati a dostačí, bychom se takého hoška stranili. Říkává se o něm také: »To je holka!*

Podnosek, tolik, jako zbytek při jídle, nedojedek. Vůbec to, co již nejede pod nos, buď nasycením se již, neb nechutí k tomu


Předchozí   Následující