Předchozí 0426 Následující
str. 425

»Teď s ním není již řeči. Až jej zase dobrá iiapuká, bude vypravovati dále.« Že by. nějaká špatná též pukala, neslyšel jsem. Užívá se vždy jen dobré k napukání.

Polízaná, nemoc, bolesť, choroba. Matky, uhodí-li se dítko, místo uhozené, přiskřípnuté, pofukují, posliňují, zraněný prstíček dítka berou v ústa, k zmírnění,:. k otrnutí bolesti. Podobně i rány úderu bývají zvány líznutím.. »Vezmu-li hůl, já tě ní líznu.« »Neměla ještě vstávat, když je v šesti nedělích; teď může míti polízanouk »A z této xány můžeš míti pěknou polizanou.« »To se hned tak ne-zhojí! To bude dlouhá polízaná.«

Po šik, pušík, ve smyslu, jako: psík, pejsek. »Ať jde kam jde, všude ho bere sebou; má jej jako pušíka.« »Běhá za ním všude jako pušík.«

Potucha, chýr, tolik, jako říkáme: ani pověsti, památky, stopy. »Měl zde být v poledne; jest již hodina a dosud o něm ani potuchy.* »O těch věcech nemá ani potuchy«, říká se, což značí »ponětí, zdání«.

Z e 1 n í k, pečivo naďáté zelím. O líném, váhavém dělníku se říká, že to není dělník, ale zelník. »Z tebe bude jednou pěkný zel-ník, a nikoliv řádný dělník.«

Zmalovati, stlouci, zmazati. Zmatlati se. »Zmaluji tě, že na to půl roku budeš pamatovat.« »Kde jsi se tak zmalovali* (zmazal). »No ty jseš pěkně zmalován.«

Pecati, fecati, cvrkati. Děti fisolky ve flondu fecají, nebo-li pecají. »Kdo blíže k žumpě dohodí, ten dřív fecá.«

Mičuda, cuká, míč.

V o 1 e j n í k, zmazaný, starou špínou znečištěný šat i člověk, bývá zván volejníkem. »Jseš již v té košili jako volejník; mohl by s tebe táhnout olej.« Jako volejník, říká se i kolomazník. »S neděle bude levnější kolomaz; budou ji táhnout s tebe.«

Ž d r á b k y, kamínky, které děvčata ve vzduchu lapají, jmenují se ždrábky.

Koreje, lepší, důkladnější, větší. »Jeho šaty jsou korejší než tvé.« »Ten dům se mi korejc líbí než tento.« »Tebe mám ráda nejkorejc.s

Mašina, silná, zrostlá žena. »To je pořádná mašina, tvá sestra; ta by mohla jíst z harnbalků.«

H r ň o u 1 e k, maličký hrneček. »Dala mi hrňoulek polévky.«

Flause, názdory, vzdory. »Ona mu flausuje.«

B1 i k o u n, na místě blikač.

Báňat, bafěit, kouřiti tabák, doutník. »Koupil si doutník a teď báňá.« »Dej mi zabáňat, zabafčit.«

Kazamáty, průtahy. »Jaké pak s tebou kazamáty! Zde jsou dveře a hybaj!« Výklady, kázání. »Zaěal mi dělat všeliké kazamáty, ale já to neposlouchal*. V témž smyslu užívá se: brykule.


Předchozí   Následující