Předchozí 0074 Následující
str. 55

Cihlářská pověra. Když má cihlář uděláno, zhasne mu v peci pojednou všechen oheň. On si však může následujícím způsobem pomoci. Buď naleje mezi uhaslé uhlí nové vody, musel by pak býti první, který jí nabral, aneb zpáteční vody, aneb vody ze studánky, když v ní slunce své paprsky ztápí. (Květy 1847, 47.)

Živá voda v Májovém Snu Hynka Miinsterberského z Poděbrad. »A tak vždy přes tu stezku jidech, až převelmi čistú studnici nálezech, v níž nadjidech vodu živu, ana se dobře (valí) z skály mocí pravú, čistý, pramen bystrý maje, živu vodu vydávaje«. (XV. století.) Starobylá Sklad., v Praze, 1823, str. 81.

Kouzedlná slova v Passionale staročeském. »Tehda svatý Dionisius k svatému Pavlu vece: »Dieš-li tomuto slepému ve jmě Buoha tvého, aby viděl, an prozři, já inhed veň uvěři. Ale tomu chci, aby slov kúzedlných neřiekal; neb ty snad ta slova umieš, ješto jsú té moci, ež slepým zrak navracijí«. Passional nejstarší v bibliothece Musea království Českého, str. 547.: Život sv. Dio-nisia.    J. Divíšek.

Nový měsíc. V kalendáři r. 1722 vedle obyčejných kalendářových jmen měsíců přichází při každém novém měsíci již napřed pro budoucí měsíc název »nový«, na př. u 10. září připojeno: Nový říjen; u 10. října Nový listopad atd. Em. Horský.

Věk, předzvěst smrti. Viz Volající Věk, ballada od V. A. Crhy v Lumíru 1859, ě. 12. »Koho Věk do třetice zavolá, zemře,« to jest, kdo se po třikráte od nevidomé moci slyší volati, zemře. Ví-kati, volati.    Stan. Procházka.

Píseň hlásného opravena r. 1656. Stará píseň zněla: »Chval každý duch Hospodina, i Ježíše, jeho syna. Již bila N. hodina.« Že by tento veršíček, který hlásní času nočního na věžích od starého kacířstva podezřelý byl, pročež místo něho tento veršíček nařízen: »Chval každý duch Otce, Syna, Ducha, Boha Hospodina, již bila N. hodina.« Viz Archiv m. Prahy, č. 844, fol. 42.

    C. Šindelář.

Střelba majalní, tak řečená, která se dne 1. máje v Praze provozovala s radovánkami, též oheň svatojanský byly dekretem král. česk. kanceláře, dne 27. dubna 1690 zapovězeny. (Libr. Decret. N. 853, f. 141, v archivu m. Prahy.)    Mat. Kubíček.

Svatojanská pout r. 1776 zakázána. Procesí o pouti lidu přespolního k dni sv. Jana Nepomuckého do Prahy zakázáno pod pokutou dekretem gubernialním. Dne 18. dubna 1776. (Lib. decret. N. 909. fol. 268., v archivu m. Prahy.)    Mat. Kubíček.

Věštba na sv. Jana Křtitele. Děvčata před sv. Janem Křtitelem trhají pýření z jarého žita, t. listí beze slámy, a to po 8 párech (16 listů). Ty vezmou do klína a vážou je v rychlosti po paměti v hromadu, pospíchajíce s vázáním; neb která dříve hotova bude, dříve se jí vyjeví, co vazba ukazuje. Pletouce zpívají: »Svatý Jenel


Předchozí   Následující