str. 80
obrátila se i slavnost, co mělo býti v Bělé, bude v blízkých Katusi-cícíi, totiž hlavní schůze lidu a spolků, polní mše, zkoušky zpě-váckýcli spolků, oběd a po obědě společný pochod při střelbě s hudbou do Březinky k slavnosti.
Čas utíkal jako voda a den slavnosti se přibližoval. Učitel a pořadatel Vaněk se studujícím Václavem Dlouhým*) chvátali po celý týden před slavností každodenně ze Sudoměře do Březinky činit přípravy k oslavě. Tesaři stavěli brány, dříví jim občané zapůjčili, co potřebovali, bidla na prapory taktéž, dcerky Březinské sešívaly červenobílé látky i modré na prapory a bránu, zasazovala se deska, stavělo se řečniště, postavena úprava pro besedu a Sudoměřské divadlo tam odvezeno, cesty se upravovaly, světnice pořádaly, myly a bílily, některé panny učily se deklamace pro besedu. Všude živo a ruch! Vaněk s Dlouhým též sestavili slavnostní řeč, kterouž museli úřadu předložiti ku potvrzení. Která věta neb slovo zdála se jim závadnou, tu na úřadě přeškrtli a nesměla se vysloviti. Slavnostní den, průvod spolků a celý program též musel býti úřadu předem oznámen.
Nejslavnější den pro obec Březinku byl den 4. září 1864, v němž byl tamější rodák V. Krolmus slavnostně poctěn. Střelba z hmoždířů oznamovala jitro krásného nedělního dne, který byl toužebně očekáván. Časně z rána vypravili rolníci z okolních vesnic řebřinové vozy, zeleným chvojím opletené a praporečky okrášlené, do Mšena a do Ml. Boleslave pro zpěvácké spolky a jiné slabší účastníky, by je do Katusic přivezli. Lidu víc a více ze všech stran přicházelo, největší zástup však od Boleslave. V Katusicích v 10 hodin byla sloužena polní mše. Poté zkoušky zpěváckých spolků, ku kterým se připojili všickni páni učitelové z okolních vesnic, a pak oběd či společná hostina. Ve 2 hodiny vyhrnul se z Katusic veliký zástup lidstva po silnici rovně ke Březince. Průvod byl pro-yázen střelbou a hudbou Sokolů Boleslavských. Napřed v průvodu nesli Boleslavští Sokolové prapor, s nimi hudba, pak zpěváětí spolkové, za těmi cechové řemeslničtí a jiné spolky s prapory, za spolky nesčíslný zástup lidstva všeho věku a pohlaví a posléze přeplněné povozy. Katusická hudební kapela šla též za spolky při obecenstvu a po celou cestu, když jedna hudba přestala, hned druhá hrát začala, tak cesta příjemně ubývala. Přece však to skoro hodinu trvalo, než došli do Březinky. Celý průvod mohl býti na čtvrt hodiny cesty dlouhý a mimo spolky šlo obecenstvo po celé šířce silnice. Každou cestou k silnici lidu ku průvodu přibývalo a ve vůkolních
*) Dlouhý Václav narozen v Sudoměři 29. září 1844. Studoval v Mladé .Boleslavi nižší gymnasium, pak v Praze obchodní školu. Stal se řídícím učitelem v Budči. Napsal divadelní hru pro děti »Svěeené kočičky*, dále pro učitele »Vzorné zahrady při obecných školách«.