Předchozí 0201 Následující
str. 182

Jkterak páni mlynári sobě vykračovali, nadcházel jeden druhýmu brzy sem, brzy tam, ten vcházel do oný ulice, druhý do oný, my pak šetrně za nimi sme šli, bychom je z očích nespustili. Hned se na to nějaký vozy s nějakým obilím vyskytly, mlynáři zadrželi je tázajíce se: Co vezete? ukažte, kde máte paletu? my zaplatíme vám dle ceny neb taxy, jak jest na trhu! V tom mají toho hlou-pýho jako vostříž křivana v pazourech svých. K tomu přijde pan kommisař, okolo kterýho ti páni mlynáři pilně se najíti dají, ukážou mu rozličné obilí na probu dané, potom dělají cenu trhu, a pan kommisař odejde po vlastním zaneprázdněním svým. Zatím páni mlynáři mají předek, dělají, co se líbí, utlačujou sedláka, jak sami chtějí; 2, 3, i 4 groše musí jim popustiti, a kdyby jen v tom pozůstávalo, nad to mají velkou míru v mlejně, na kterou měřejí, a tak ten ubohý sedlák ze všech stran tlačen a podveden jest. Ku příkladu, pravil můj dobrý přítel, když mlynáři obecní cenu dostati mají, tak platějí před několika dni 4 i 5 grošů vejš, jak mile ale ji v ru-kouch mají, hned ode dne ke dnu zase utrhujou sedlákům, a před-ce mouku v stejný ceně prodávají.

Dáleje vypravoval mně: že před několika léty zvenku dovoleno bylo mouku i chléb do Prahy voziti, k podivení měl tenkráte chléb v Praze pěkný býti, však ale pro časté hádání, a špikování mlynářů a utahování venkovskýho lidu zapovězíno bylo. Zase něco pro bezedný mlynářský pytlíky!

Již dávno k mému podivení povídala mně moje domácí paní, kterak mlynáři v čas poslední drahoty sobě stěžovali, že s ničím nejsou zaopatřeni; zatím mnohonácte set korců jak žita, tak hrachu skovanýho měli, ano i mnoho hrachu v sklepích dílem vzešlo dílem splesnivělo, takže ani s----žrát ho nechtěly, nechali ho raděj zkaziti, než by svýmu bližnímu byli dopřáli.

V ty nouzi bylo dovolíno každýmu na trakaři, jako ti nás ve Vídni, tak nazvaným hokynářům dovážeti, i prodávati, tu obci poněkud bylo spomoženo, a mlynáři škodu trpěli, dobře se jim stalo! kdyby se mne to tejkalo, tak bych se ze srdce smál, že jim ten zlatý zoubek z huby vyňat byl. Potom některý z těch hokynářů směli městský právo vzíti, a živějí se až posavad! dobře a počestně. Všechno to před dvouma léty chtěli mlynáři zameziti, však s dlouhým nosem odtáhnouti musili, na jejich ouplatky předce jen nic nepořídili, bylo jim řečeno: aby jen mleli. Ó kdyby někdo měl ty peníze, co jich to koštovalo! ale spasení domu jejich! že aspofi né» komu z obce navrátili, v čem celé obci uškodili.

Jiný dobře známý nemohl se mně dost vynapovídati při sklenici vína v jisté příležitosti, že zde v Praze mnohý mlynáři za dvě neb tři léta na deset tisíc zl. škody míti měli, kterak by se to mohlo státi? Pravil ten jistý: ti, jenž to řkou, neměli nic, následovně nic


Předchozí   Následující