str. 238
jim dovoloval. Nyní nastala jim starost opatřiti máje. Za máj užívá se stromu smrkového neb jedlového. Po práci, krátce před májemi, zajeli do lesa, vhodné stromy porazili a do hospody zavezli. Tam se oloupala s nich až po korunu kůra a usekaly se větve. Koruna se očepila »pantlema a fáborama«. Takto ozdobená máj se v sobotu večer postavila. Jsou-li »malé máje«, staví se než jedna máj; při májích velkých staví se jich více totiž: u hospody jedna velká, na návsi u boudy dvě ,u obydlí králova také dvě. Na návsi je z klestu zrobena bouda ze všech stran uzavřená.
Před slavností zvolí si chlapci následující osoby při májích: krále, lychtáře, biřice (též »vyřič«), písaře, kernela a kata. Nejdůležitější jest osoba králova. Býti »králem« považuje se za zvláštní vyznamenání a bývá jím »ehlapec« zvláštní úcty u ostatních požívající. Též při volbě biřice musí býti hoši opatrní, neboť jest potřebí mu značné výrečnosti, aby úkol jemu svěřený řádně vykonal. Úlohy ostatních osob jsou více méně podřízené.
a) Obcházení.
V pondělí svatodušní pospíchá každý synek neb pacholek, aby byl s poklízením brzy hotov, neboť záhy po poledni začne se »obcházet«. Král, jenž nese malou, hojně ozdobenou májku, doprovázen jsa muzikanty a ostatními chlapci, projde za veselých zvuků hudby vesnici a pak zajde do všech statků a chalup, kde mají dospělá děvčata, ať již dcery neb děvečky, které se musí vypláceti. Když vstoupí do sednice, král pozdraví, postaví máji na stůl a muzikanti zahrají »do kola«. Některý z hochů vezme dceru (děvečku) k tanci, otočí se s ní několikráte a zavede ji k talíři, na němž májka stojí, aby se vyplácela. To se opakuje po třikrát a pokaždé dívka platí. Často dávají dívky dosti iznačné obnosy; tak Madlenka Ševcojic dala 7 zl. Chudší dá ovšem méně, ale přec aspoň 2 neb 3 zl. Když všechna děvčata se byla vyplatila, král pěkně poděkuje a všichni odcházejí zpívajíce za doprovodu hudby:
Hubička hezká je, hubička hezká je,
dala nam na máje dala nam na máje.
Dala nam tři zlatý, je to děvče zlaty.
Dala nam tři zlatý, je to děvče zlatý eště dukát na ně.
|
Za tím dojdou do jiného stavení, kde mají »cerušku« nebo děvečku, vyberou peníze od děvčat, poděkují a jdou za zpěvu zas dále, až obejdou celou vesnici. Je-li velká vesnice, nebo když se-' holky hodně vyplácejí, vyberou chlapci značný obnos (až 150, 170 zl. ba i více), takže nejen že zapraví útraty, které s pořádáním mají, ale zbude jim ještě tolik, že mohou při následující muzice ještě zdarma píti. Někdy se také ale stane, že hoši nevyberou dost peněz, a tu musí sami chybící obnos zapraviti. Vysvětlí se to tím, že hoši již třeba tři neděle před májemi pijí všichni na řád máji; a je-li
|