Předchozí 0328 Následující
str. 309

stupimě Wenzelmann se svým kostelníkem, chtěje »propria auto-ritate« (z vlastní moci) reformovaným Čechům posloužiti večeři páně v kostele novoveském. Luteráni se však tomu svorně opřeli, Němci i Češi, uzavřeli kostel a postavili se do vnitř za dveře s holemi a klacky, aby Wenzelmanna a jeho posluchače násilím od kostela zahnali, kdyby chtěli vniknouti do vnitř. K tomu však nedošlo. Keformovaní odešli, vidouce odlpor, na kostelní náměstí a tu jim podal tělo Páně jetjich kazatel poidl volným nebem. Obšírně o tom vypravuje žaloba české i německé církve 11. pros. 1761, podaná jak vojenskému radovi Richterovi, jakožto komisaři obce, tak i postu-pimskému magistrátu. Po té chovali se reformovaní zcela tiše.

Druhým kazatelem církve novoveské byl Mat§j Mojžíš, také v Čechách zrozený, ale povaha nepokojná a hašterivá. Byl synem některého Mojžíše, jichž jest mezi roznášecí evangelických knih po Čechách několik a z nichž nabyl největší pověsti »arcisvůdce duší« Jiří Mojžíš z Křečhoře u Kutné Hory. Mat9j sám psal se Moses a později jen Mose, takže český zvuk jména docela zaniká. Němci1) si stěžovali, že jejich děti zanedbává a že vůbec mnoho počešťuje (»dass er zu sehr bohemisire«) a Češi zase, že se nestará naprosto o školu a že nechce jejich děti vyučovati v mateřštině; »nadává jim jen volů« . . .*)

Mojžíš studoval jako Litochleb v Halle a byl povolán po přeložení Serbusově do Berlína k české církvi rixdorfské. Bylo tam uprázdněno jednak místo českého kazatele, jednak místo učitele na německé škole české církve luterské. Za jeho povolání (»ěeského kandidáta* neb »studenta«) zažádali dva starší církve Růžička a Houštěk dne 4. října 1762 a 20. ledna 1763 byl Mojžíš již ustanoven a konfirmován. Církvi rixdorfské byl představen 13. února 1763 a předepsáno mu, poněvadž prý je pro jednoho učitele při české církvi berlínské příliš mnoho práce, že musí býti zároveň ku pomoci kazateli Serbusovi, jenž ho do jeho úřadu uváděl a jenž musel v neděli čtyřikrát kázati, aby vyhověl touze své obce po slovu Božím.3)

Serbus si svého pomocníka velice chválí. Ve své Historii církve berlínské4) praví o něm: »Toho času pracovali opět slovem pravdy oba tito učitelé při české církvi augšpurského vyznání vždy na ten 'jedinký cíl, aby jednomu každému Ježíš Kristus, ten ukřižovaný Spasitel světa, v známost uvedený býti mohl, a aby jeden každý na tomto jedinkém základu spasení svého založený a k slávě


*) Dobrozdání J. A. Jungeho 14. pros. 1772. Srv. Slavík, Národnost a náboženství, Osvěta 1904, str. 709.
2) Stížnost celé obce české 28. ledna 1784 (Pruský státní tajný archiv, Kep. 9, D. 10.).
3) Besetzung der Predigerstelle in Berlin u. Ricksdorf (Kep. 9. D. 10.).
4) Serbus, Hist. církve berl., str. 215.

Předchozí   Následující