str. 312
Výsledek tohoto nepříznivého idbbrozdání byl ten, že byla žádost berlínské církve králem zamítnuta. V náhradu obdržel Ambrož brzo na to, totiž 7. ledna 1773, jsa inspektor Havelberský a kazatel při špitálním kostele sv. Gertrudy v Berlíně, aspoň dozor a inspektorství nad kostely a školami českých církví v Berlíně a Rixdorfu.1) Zemřel r. 1796. Synem jeho byl slavný profesor Ambros v Halle.
Tyto spory a hádky mezi českou a německou církví vedly k tomu, že zastavena i památka svěcení kostela. Nástupce Mojžíšův Kropáček vyslovil se o tom ve svých Pamětech opatrně takto: »Poněvadž měla německá obec časem číselnou převahu nad českou a poněvadž povstala mezi oběma církvemi žárlivost a nevraživost, musel býti tento krásný zvyk zastaven.«2)
Zvláště vášnivě vypukly spory po smrti Mojžíšově (t 26. října 1797). Smrt jeho byla vysvobozením jak pro něj, tak pro obě církve a pro českou obzvláště. Proto si církev česká pospíšila se žádostí za nového kazatele. Již 31. října podali starší církve novo-veské Pavel Zadel, Jan Pekárek a Josef Chroust žádost ke králi, aby 'jim byl dán za kazatele Jan Benjamin Kropáček, syn měšťana a zahradníka z české církve berlínské, narozený v Berlíně 9. října 1774, tedy 231etý muž. Proti tomu vystoupila ovšem německá luterská církev novoveská, inspektor postupimský a městská rada po-stupimská, chtějíce míti jen německého kazatele.
Prve než přistoupím k vylíčení tohoto urputného sporu, který mezi oběma církvemi o nového kazatele nastal a který již vylíčil trefně Slavík, takže mi nezbývá mnoho dodati, chci se zmíniti o neutěšených poměrech, v jakých žil Mojžíš vůči své české církví. Spory, které tu vznikly, ijsou v českých církvích v Německu dosti obvyklé, majíce své pozaidí v samosprávě, která pokud byla česká a úplně bez prostředků, vedla skoro pravidelně k různým hádkám.
weil es ihnen hart deuchten würde, wenn sie sich nach wenigen böhmischen Familien bequemen sollten, die etwa nur den 8. Teil der Einwohner ausmachen. Was die Berliner Gemeinde als einen Hauptgrund angibt, dass nämlich, da Ambrosi ihrer Muttersprache, Sitten und Anstalten kundig sei, mit desto grösserem Nutzen arbeiten würde, das kann wohl aui Nowa-wes kein Gewicht haben, weil sich dieses bei dem dasigen Prediger Moses auch findet, so dass ihn auch die deutsche Gemeinde in Verdacht hat, dass er zu sehr bohemisire . . .« Výtku, že zanedbával německou mládež, činí Mojžišovi německá církev ještě 12. pros. 1797.
1) Festschrift zur hundertundfünfzigjährigen Gedenkfeier der Einweihung der Bethlehemskirche zu Berlin, 1887, 8°, str. 26.
2) Kropáček, Denkwürdigkeiten: »Da hingegen mit der Zeit die deutsche Gemeinde in Absicht der Anzahl ihrer Glieder das Übergewicht Dekam und eine gewisse Eifersucht zwischen beiden Gemeinden entstand, die ein Entgegenwirken, ein Unterdrücken von der einen und Entgegenstreben von der andern Seite bewirkte, so musste diese schöne Gewohnheit eingestellt werden.«
|
|