Předchozí 0482 Následující
str. 463

srdce i ruku, kdo by z vás dokázal, že jest nejsrdnatějším.« Tu ptali se zaslepení dobrodruhové, čím by to měli dokázati. Plesala ukrutnice, vidloue, že daří se lest, a vedla je z hradu ven, ke zmíněnému již kamenu,, a řekla: »Kdo se s koněm třikrát otočí, ten jest muž, srdnatý, neohrožený, toho si vezmu.«

Mnohý se zhrozil, a nechtěl zkusiti na tak nebezpečném místě, umí-li kůň jeho tančit. Kdo se ale odvážil, i s koněm v hloubce se pochoval. V brzce opět osaměl hrad, jen po různu nějaký dobrodruh na bránu zaklepal, by se s láskou svou v propasti pochoval. Leč za každým zločinem se vleče trest. Tak stalo se i tu. Po dlouhém čase opět se nechal ohlásit rytíř, a vyžáldlal si dovolení, by směl podstoupit nebezpečnou hru o nejmladší slečnu. Tato bez bázně mu to dovolila, a sama si žádala toho hrdinu viděti, a přála mu štěstí úsměvačně k jistému vítězství. »Spadnu-li,« pravil rytíř, »nespadnu k vůli tobě, ale k vůli těm, kteří již dole pochováni jsou; otočím-]i se šťastně, pak bědta tobě, pak ani sester tvých neušetřím, neboť přicházím pomstíti zde zahynulých.« To poděsilo sestry. Rytíř, o němž žádný nemohl říci, odkud byl přišel, měl koně vraného; srst jeho se leskla, oko blesky vysílalo, hříva jeho byla dlouhá, rozježená1. Když na kámen onen koně přivedli, s jezdcem šťastně se otočil, při čemž kámen hojných jisker vyůával. Když to uslyšely ty tři sestry, každá jen co do mošny sebrati mohla, sebrala, a z hradu utekly. Od toho útěku má prý blízká vesnice jméno Třemošnice.

Marie Lisertová:

Pověstí o hledači pokladů a o čertově mostě u Landšperka v básnickém rouše r, 1823.

Redakce Českého Lidu dopřála již několikráte místo básnickým zpracováním lidového podání, hlavně pověstí starodávných. Upozorňuji na podobné pověsti, odlěné rouchem básnickým, v časopise Čechoslav 1823. V první (na str. 74—76) líčí známý buditel a básník Josef Mirovít Král směšnou příhodu, jak hloupý Janek hledal poklad návodem učitelovým. Básník tu sebral všecky podrobnosti z lidové pověry, jak se zaklínaly a odkrývaly z hlubin země, z rozvalin na zříceninách domnělé peníze. Ve druhé básni zpracoval (str. 137—138) Jan Eettig místní pověst, jak čert stavěl povětřím most z Landšperku na Žampach. Pobili panským rozkazem všecky kohouty, aby nemařili kokrháním moc ducha pekelného. Jen jednoho babka ukrj^la pod koš, ten zakokrhal a čertovo dílo bylo zmařeno. Z čertova nehotového mostu zbylo podnes jen kamení ....


Předchozí   Následující