str. 46
kám a pozůstatkům a vážiti si jich. Zvláště tam, kde žije dosud místní tradice uměleckého tvoření lidového, jako na Slovensku, vykonaly by vlastivědné sborníky záslužnou práci. Co mohou vykonati pro bohatství české řeči, zachovají-li vymírající názvosloví, stará pomístní jména a názvy, lidové titulatury a p.!
I mezi vydavateli vlastivědných sborníků jsou dva směry: jedni žádají, aby to byl časopis vědecký pro dospělé a sbíral jen materiál pro učitelstvo, druzí žádáme, aby to byl časopis pro děti. Jsem rozhodným odpůrcem prvého směru. Pro odbornou vědeckou práci máme řadu odborných časopisů. Co je se stanoviska vědeckého zajímavého třeba na Humpolecku, nepatří jen do místního časopisu, nýbrž o to zajímají se vědečtí pracovníci všude a patří to také do odborného vědeckého časopisu.
Dnešní redakce nejsou s to vésti čistě odborné časopisy a tak již dnes zajde se na xcestí. Zde ovšem je třeba, aby právě vědečtí pracovníci všech oborů pomáhali také budovati a podporovali redakce vlastivědných sborníků, upozorňovali na materiál, kritisovali a tak se přičinili, aby sborníěky nešířily místo vědy pavědu. K vlastivědnému sborníku musí přilnouti zvláště vědečtí pracovníci, rodilí v onom kraji. Pak jistě se bude pracovati dobře. Omezí-li se však redakce jen na ledabylé příspěvky, pak ovšem by bylo lépe, kdyby sborník vůbec nevycházel.
Nemohu zde podati kritiku a obsah všech dosud vyšlých vlastivědných sborníků. Nemělo by to také významu. Spokojuji_ se výčtem jejich, aby čtenářům Čes. Lidu bylo patrno, co se již vykonalo a koná. Dosud vycházejí tyto vlastivědné sborníky.
1. "Zálesí«, vlastivědný sborník pro mládež okresu humpoleckého. Redaktorem I.-III. ročníku byl R, Šimek; IV. ročník řídil PhDr.
Ferd. Romportl s redakčním kruhem. Vydává učitelská jednota »Budeč v Humpolci. Předplatné 10 K. Je psán pro mládež, nesbírá jen pouhý materiál, nýbrž zpracuje jej s ohledem na duševní obzor dítěte. Nejvíce místa včnuje kulturní historii kraje. Hlavním spolupracovníkem je Antonín Tomíček.
2. »Pod Zvičinou«. Sborníček vlastivědný, věnovaný mládeži okresu hořického. Redaktor Fr. Skalický, obrazovou část řídil Jan Kysela. Ročník L—III. Nákladem učit. jednoty »Budce« y H ořicích. Předplatné 10 K. Počal vycházeti brzy po »Zálesí« a sleduje týž cíl.
3. »Vlastivědný sborník českého jihovýchodu«. Ročníky I.—III. Vychází nákladem Vydavatelského družstva v Pelhřimově pro okresy pelhřimovský, pacovský a počátecký. Předplatné 10 K. Redaktoři prof. J. Fried a uč. Lad. Procházka. Sborník věnuje nejvíce místa historii kraje, maje v tom oboru výborné spolupracovníky, docenta dr. Dobiáše, prof. Frieda a j., v oboru přírodovědném a národopisném řadu pracovníků a sběratelů z řad učitelských. Uveřejňuje i pouhý materiál i články psané výhradně pro děti.
4. »Krajem Pernštýnův«. Vlastivědný sborník okresu pardubického. Ročníky I—III. Redaktoři F. K. Potěšil, Jos. Ledr a R. Robi. Nákladem učitelské or-ganisace v Pardubicích. Předplatné 10 Kč. Ačkoliv učitelstvo okresu pardubického vydalo již dříve obsáhlou monografii »Pardubicko, Přeloučsko, Holicko« ve 3 svazcích, přece záhy přistoupilo i k vydávání sborníku pro mládež ve formě časopisu a podnik se zcela zdařil. Sborník vyplňují většinou články zpracovanými přímo pro mládež a školní vyučování, přihlížejíce pokud možno stále k současnému životu kraje.
5. »Krajem Horymírovýnťí.Yla-