str. 47
stivědný sborník podbrdského kraje. Ročníky I.—III. Vychází v Hořovicích nákladem učitelské jednoty. Předplatné 10 Kč. Řídí redakční kruh učitelský. Prosou psané články jsou snůškou materiálu, jenž by měl sloužiti u-čitelstvu v praxi školní při vlastivědném vyučování. Slouží více učitelstvu než dětem. Škoda, že redakce místo, aby vybírala z krásné literatury vhodné příležitostné básně, otiskuje raději naivní rýmovačky.
6. »Lomnicko nad Popelkou«. Vlastivědný sborník pro školu a dům. Majitelka a vydavatelka učitelská je'dnota »Komenský« v Lomnici n. Pop. Předplatné 10 Kč. Bočníky L—III. Redaktor Jos. J.Fučík, říd.učitel. Sborník je dílem redaktorovým, jenž jej také většinou sám vyplňuje vhodnými historickými články. Psán je více ve formě okresní monografie a více pro dospělé než pro děti. Je dokladem toho, že i v malých obvodech se sborník dobře vžívá a dobře lidu slouží.
7. »Pohoří«. Vlastivědný sborník z českomoravské vysočiny pro okresy: německo-brodský, po lenský, přibyslavský a štocký. Ročníky I.—II. Vychází v Polné nákladem musea v Polné. Redaktor odb. uč. Břel Réryeh. I zde je redaktor duší sborníku a hlavním pracovníkem.
8. »Pod Blaníkem«. Vlastivědný sborník školního okresu benešov-ského. Vydává vlastivědná komise šk. okresu benešovského. Řídí s red. kruhem PhDr. Fr. Soukup, okr. šk. insp. Předplatné 10 Kč. Časopisem sbírá redakce materiál pro pedagogické potřeby. Převládá materiál historický.
9. »Od Trstenické stezky«. Vlastivědný sborník okresu litomyšl-ského a poličského. Ročníky I. a II. Řídí a vydává redakční sbor svým nákladem. Odp. redaktor Fr. Mik, okr. šk. insp. v Litomyšli. Předplatné 12 Kč. Časopis má mnoho spolupracovníků; psán
je pro děti. Hlavním spolupracovníkem je Jos. Karel, jenž otiskuje v časopise národopisné obrázky z Litomyšlska. Redakce věnuje pozornost i současným událostem a životu v přírodě.
10. -"Pod Lipany«. Časopis pro mládež z domova u památných Lipan. Vychází v Českém Brodě za předplatné 8 Kč. Ročník I. a II. S redakčním kruhem řídí okr. škol. inspektor Fr. Pátek. Předností tohoto časopisu je, že je psán výhradně pro děti, že nejvíce ze všech časopisů přímo mluví k dětem, povzbuzuje je i dává úkoly a chce býti vlastně pojítkem mezi rodinou a školou. Ze všech sborníků otiskuje nejméně článků historických, ač všude kratičkými poukazy ukazuje cestu vývoje.
lj. -"Vlastivědný sborník pro mládež župy olomoucké«. Vydávají učitelské jednoty v župě olomoucké. Ročník I. 1923. S red. kruhem řídí Norbert Černý v Kroměříži. Předplatné 8 Kč. Prvými ö čísly pěkně se uvedl. Nevybočil z rámce ostatních sborníků psaných pro děti, až na to, že oblastí jeho působnosti je celá župa olomoucká, kdežto ostatní sborníky působí většinou jen v jednom školním okrese. Má také největší počet odběratelů (12.C00). Jsme zvědavi, osvědčí-li se toto zařízení i v budoucnosti.
12. »Podoubraví«. Vlastivědný sborník čáslavská. Ročník I., č. 1.—2. Vychází v Čáslavi za předplatné 10 Kč. Vydává »Budeč« v Čáslavi. S red. kruhem řídí J. Mrštík, okr. šk. inspektor. Nejmladší z vlastivědných sborníků uvedl se velmi slibně i co do úpravy a tisku, i co do obsahu. Je psán ve formě beletristického časopisu a snad až na újmu vlastního poslání — býti časopisem Čáslavská.
13. Z menšinových ^vlastivědných sborníků jedině snad »O-brázky z Jizerských hor« šíří se ve formě samostatného časopisu, ač i ty vycházejí pouze v polo-