Předchozí 0052 Následující
str. 49

DO VÍNKU NOVÉMU ČESKÉMU LIDU.

Došla dlouhá ještě řada lichotivých posudků o 1. čísle, povzbuzujících projevů, blahopřejných, radostných, přátelských. Z nich vysoce si vážím dopisu Jeho Magnificence prof. Dra Františka Pastrnka, t. č. rektora Karlovy university a předsedy Osvětového svazu v Praze, jenž píše mezi jiným: »... Těším, se s Vámi, že Český Lid zase bude vycházeti a rád Vám něco napíšu...«

Na Slovensku rovněž uvítali Český Lid nadšeně, bývalí přispívatelé i noví spolupracovníci. Uvádím dopis vynikající spisovatelky, která do minulých ročníků Čes. Lidu tolik pěkných článků napsala, L. Ríznerové Podjavorinské: Vysoková-žený Pane! Zpráva o znovuzrodem »Českého Lidu« ma, ako dávnu jeho prispievatel'ku, srdečne potešila. V dobách zlých českí a slovenskí ľudia, pečujúci o záchruxnu ohrožených pokladov, ako do klenotnice ukladali do »Českého Lidu« skvosty, spevy, zvyky, charakteristické zvláštnosti svojho ľudu — —¦ v radostné roky národného osvobodenia nech je nám y>Český Lid« horlivým strážcom, drahých odkazov predkov našich — pestitelom, lásky k svojeti!.Pozdravujúc Vás, Pane Redaktore, k ďalšej zdarileí práci v úcte sa značím, v Novom Meste n. V. 1. okt 1923.    Ludmila Ríznerova-Podjavorinská.
Vladko Polívka:

Slovenským učíteľom-rodoľubom.

Český lid opäť vychádza! Čo znamená vzkriesenie tohto dôležitého časopisu pre náš národopis, pre hlbšie poznanie nášho ľudu, vie oceniť len ten, kto prezrel predchádzajúce ročníky a vhľbil sa do ich obsahu. Som presvedčený, že zostanie aj teraz verný svojmu úkolu.

Na našom oslobodenom Slovensku pripadá nám učiteľom dôležitý úkol: poznať dôkladne náš ľud slovenský nielen na dedinách, ale aj na lazoch v jeho skromnom bytu, v jeho radostiach, žiaľoch, pri práci aj odpočinku, preštudovať jeho dušu, načrieť do jeho srdca, názoru aj poezie. Aj minulé generácie v tomto oboru pracovaly. Bola to Štúrova družina, naša Božena Nemcova, náš Adolf Heyduk a mnohí iní. To čo zostalo len


Předchozí   Následující