str. 75
Co jsou prsty f (Dětské říkadlo.) (S palcem začínajíc.) Pii-jdeme krásti, chytějí nás, utečem, budem-li moci: já maličký povím na vás. (Nevězíce.) Arn. Čapek.
Jak se jm,enují prsty? Malíček, tatíček, Honza dloubej, vy-lizák, všivák. (Nevězíce.) Arn. Čapek.
Krev z chleba vyrazila 1592. Zajímavou zprávu o zázraku, jak z chleba vytryskla krev, líčí »Noviny« dvoje: První o žalostivém a neslýchaném skutku, kterak léta tohoto 1592. v druhou neděli po Sv. Trojici v Slezsku ve vsi Pirmo řečené jeden hajný aneb polesný předivně v noci opálen a těžce od tří katanů trápen byl, od čehož brzy nazejtří umříti musil. Druhá, veliký zázrak, kterýž Pán Bůh v Čechách ve vsi Chrtnici nedaleko městečka Habru při jednom chudém člověku ukázal, nebo když manželka jeho chleba napekla, třetího dne když jej krájela, krev se z, něho vyrazila, a v pondělí po Svatém Jakubu, též léta tohoto 1592. 4 1. ve 4°. Na tit. obraz: Tři mužové pálící hajného, jenž na zemi povalen. V Lobkovické knihovně v Roudnici, signatura II. F. c 38. č. 24. Č. Zíbrt.
Školácká naděje před vysvědčením. Vysvědčení na dveře, pantáta nám nařeže, panímáma naseká, bude u nás muzika. (Zbiroh.) Jan Seidl.
Starodávná brusírna kamenů. V Železnici u Jičína bývaly tři zábojny na tlačení lněného oleje, vodou poháněné. V místě, kde stávala jedna z nich, říká se »na Zábojně« nebo »u Záboje«, ale starší pojmenování, které také dosud se zde pamatuje, bylo »u Šlejíerny«. V katastru železničkám z r. 1785 uvádí se v témž položení mlejn Šlejferský a rybník Šlejferna. Lid si vypravuje, že tam kdysi »šlejfovali« (brousili) kameny pro české panovníky. Snad je na tom něco pravdy. V okolních polích a lesích od Kumburku přes. Bradlec, Tábor a Kozlov ke Kozákovu nachází se totiž dosti pěkných druhů křemenů, které se brousí a jako polodrahokamy prodávají. Před časem byl potok, kde stávala šlejferna, upravován a tu nalezeno prý zde několik vybroušených kaménků. Později však nalezl zde p. ředitel Šťastný, horlivý sběratel kamenů a zkamenělin, dva kousky vybroušeného křemene. Jisto jest, že bývaly v Podkrkonoší již za dávných dob polodrahokamy pilně sbírány, že přicházeli sem i Vlachové, aby těžili z těchto bohatých nalezišť a že kameny byly i broušeny k dosažení lepšího vzhledu a větší ceny. Dnes dalo by se snad v celém kraji zjistiti dle pojmenování pozemků, obydlí, dle různých zápisů a pod., kde brusírny takové stávaly. Pozaiá-vánie z toho také, jak případná jsou pojmenování pozemků a jak důležité jest jména tato zapisovati, aby neupadla v zapomenutí.
Václav Kozák.
|
|