str. 91
jeme vám, z daleika se bereme, novinu vám neseme, že se Kristus Pán narodil v Betlémě chlévě. Prosím pěkně, nebavte mě, ne mám kdy tu stát, musím ešče do Betléma dítko kolébat, dítko to je bohatý, v nebi vám to zaplatí.
V Knězpoli zpívají: Vstaňte, milí pastýřové, běžte k Betlému, neste dárky, zazpívejte Ježíšku svému. Vesele mu zahřejte, jezulátko vítejte! Václave, ty vezmi cimbál, Vojto, husličky, Vávro, basu, Pavle, dudy, vstupte v jesličky. Vesele mu zahřejte, jezulátko vítejte. Maryánko, vezmi mléčka, Ančko, krupičku, darujte jezulátku na kasičku. Vesele mu zpívejte, na kasičku darujte.
V Mařaticích koledují cikáni: Doma ste doma, imij pane gazdo, dobře je vám kolem stola, máte-li nám dáti, nenechte nás státi. Vašu střechu oškubeme, pod nožkama vystřelíme, zle se vám všem odměníme. Na vašem stole tři sta. zlatých, dva červené, dva dukáty, hleďte si ich uskovavati. Na vašem dvoře štyry vraníky, dejte si je okovati stříbrnými haklíky, zlacenými hřebíky. Laštovička šebestuje, ona gazdu obuduje, aby nemeškal, koledníkům dal.
Slavnější,, nežli nynější koledníci, byli za starší doby pastýřové. Pastýři chodívali, když se více pásavalo. Teď už hospodáři většinu luk zorali v pole a se zaniklými lukami vymřeli také pastýřové.
Místo (zaniklých pastýřů a zanikajících koledníčků, zahniz-ďují se na Slovácku mnohé nepěkné zvyky, mezi nimiž se nejvíce nepěkně vyjímá střelba. Kdo má doma pistuli nebo pušku, bouchá do omrzení přede dveřmi nebo na dvoře. Kdo pušky ne-, má, ten střílí aspoň iz nějakého klíče.
V té chvíli, kdy venku troubívali pastýři a zpívali chudobní koledníčci, stáli zámožnější děti u nádherného »betlemu«. Betlem hotovili dětem dědáěkové. Betlem byl v každé rodině posvátný. Byl po celý rok pečlivě uschováván a teprve o Štědrém dni byl vytažen, opraven a vyčištěn. Jak dětem zazářila očka, když v ozářeném betlemě uviděli Ježíška, Pannu Marii, sv. Jozefa« jesličky, pastýře, krávy, ovečky!
V nynější době zatlačil betlémy »vánoční stromek«. Přišel do vesnice tak jako vše z města. A šíří se dosti rychle, neboť se s ním pomalu potkáváme v každé zámožnější rodině.------
Po svatovečerním obědu posedá rodina ke stolu a bavívá se různými hrami, které jsou plné pověr. Lejí na příklad do vody roztavený vosk aneb olovo a z ulitých věcí soudí o budoucnosti. Podoba křížku znamená neštěstí, podoba hvězdice znamená štěstí. Pouštějí ořechovou skořápku s hořící svíčkou na vodu a pozorují ju. Zůstane-li skořápka u kraje mísy, říkají, že se hra-