Předchozí 0128 Následující
str. 125

Hruška a On skládal děvčatům nějaké říkání, které prý se dobře povedlo, takže podívaná ta byla poslední lidská radost chodského básníka. Na těch Výhledech mluvil o tom, že ve Vašem Č. Lidu je mnoho záznamů o chodském kroji a chodském životě, v zimě ge chtěl pustit do přehledávání všech ročníků. Také slíbil selskému dorostu přednášku o kroji chodském. Přišli na mne, abych k nim o tom předmětu zaň promluvil. Dobří lidé, kteří nevědí, nemám tak živého temperamentu jako Baar a také v těch šatech a šátkách se po kozlu málo vyznám. Neslíbil jsem, ani neodřekl. Poněvadž však k Sebraným spisům bude třeba sebrati i drobné články jemnostpána někdy ořešského, umíniljsem si na zpáteční cestě domů, že Vás poprosím, nemáteli nebo nemohl-li byste zjednat soupis všech článků Jindřichových v Č. Lidu od počátku. Své ročníky jsem nechal v archivu hradeckém, zde ve Volyni mají ročníků těch jen několik. Myslím si také, že by tam mohl býti článek jeho o kroji, a tu bych tu »řeč« podle něj nastudoval, takže by ze mne mluvil Baar. Račte mi o tom dáti zprávu. Chtěli jsme s Baarem vydati Chodskou čítanku. Nyní jsme se smluvili s panem prof. Hruškou z Plzně, že ji přece jen připravíme, třeba že spiritus agens, Baar, nám odešel. Chceme v ní nepole-micky napravit »vymyšlené příběhy« jednoho romanopisce a podat v ní nejenom život toho nárůdku, ale též ukázku uvésti z literatury o Chodech. Poněvadž Baar už některé články napsal, bude přece v ní jeho duch. Nakladatele už máme. Jen to vadí, že p. prof. Hruška není docela zdráv a nemůže postupovati, jak by si přál. Až Vám budu příště psát, pošlu Vám poslední podobenku Jindřichovu na památku. Mám tu než jednu a tu posílám do — Ameriky, aby jeho čtenáři uviděli aspoň v obraze toho, kterého tolik si přáli viděti osobně. Na cestu však do Ameriky Baar se vydati nechtěl; vědělť, že ho čeká »Holubuc smrt«. Co někdo píše v novinách, nesrovnává se s pravdou. Našim novinám, některým se »všecinko« hodí — i výmysl. Srdečně Vás pozdravuje Vám celým srdcem oddaný František Teplý, archivář. Malenice nad Volyňkou 3. 11. 1925.

    Čeněk Zíbrt.

Směs.

Hoch osmiletý kreslí jesličky (s obrázkem). Při vánoční mši, kterou Museu věnoval H. Šimeček,*) vlepena malá kresba jeho


*) Hynek Šimeček byl učitel v Ěímově. Kresba vlepena v Missa pastoritia in D. s tímto podpisem: »Tento obrázek představuje prosté pastýře u jesliček .klaníce se novorozenému Vykupiteli, rejsoval nížepsanébo bratr Jan Šimeček v 8. roku věk a svého. T 17. listopadu 1852 v Štýrském Hradci. Pokoj popeli jetw. Hynek Šimeček, učitel.«

Předchozí   Následující