Předchozí 0253 Následující
str. 302

nak radit, co se týká dluhu knihovního, to ti není nic plátno psát, to se dozvíš, ale Emanovi dej, jak s tebou vyjedná, poněvadž mi půjčoval a pořádek jsme nedělali. Moje drahé děti, já se s vámi loučím i se všemi přáteli. Jestli jsem vám komu ublížil, odpusťte mi, když jsem to napsal, tak sme se modlili. S Bohem. František Liška.«

Liška a Soukup, jako lamači, pracovali spolu na 24. obzoru (laufu), v hloubce asi 800 m s vrtací mašinkou, jež byla hnána větrným strojem na dni. Liška a Soukup pracovali na stříbrné žíle v postranní chodbě asi 50 metru dlouhé. Když otravné plyny počaly z hlavní chodby za nimi se tlačiti, pustili z trubek vítr v domnění, že větrem se zachrání před zadušením. Zároveň řada ustrašených horníků, v hlavní chodbě bloudících a v dusivých kouřích se potácejících přišla za nimi v domnění, že u Lišky a Soukupa najdou záchranu. V tom však stroj s větrem přestal působit, horníci zde slezlí seznali, že záchrana je marná a proto počali účtovati s Pánem Bohem.

Byl pak hrozný pohled na tváře zadušených v chodbě asi 30 horníků, kteří sem přišli se zachránit, avšak jako ostatních 290 museli zahynouti a před hroznou smrtí (většina) loučili se žalostně posledními dopisy a kšafty se svými drahými... Srdce bolí, kdo čte tyto dopisy, jejichž ukázky srdcervoucí na památku tu otiskuji...

P o z n. red. Časopisy tehdejší uveřejnily při líčení hrozné události příbramské dojemnou zprávu, kterak náhle zazněl zvonek při dole, v němž, pokud známo, nikoho nebylo. Lid ihned spřádal si domnělý výklad téhož zjevu, dohadoval se, že to předzvěstí dalších nešťastných obětí v hořících dolech. Napsal jsem tenkráte o tom a pověrách příbuzných článek »Zvon věští náhlým zněním smrt, Z dějin lidové pověry«, kde na základě hojného domácího i cizího materiálu srovnávacího pokouším se podati historický i psychologický výklad této pověry. Viz pamětní list »Sirotám příbramským, vydáno péčí českých umelou ve prospěch pozůstalých po obětech katastrofy«, v Praze, v červenci, 1892, str. 25.    Č. Zíbrt.
Fr. Starý:

Hanácký větrák v pověstech, v písemnictví a v malířství.

Podávám několik příspěvků, kterak bylo použito hanáckého větráku při umělecké tvorbě. I. Snad o každém větráků se vypravuje v okolí truchlivá


Předchozí   Následující