Předchozí 0046 Následující
str. 44

o původu textu i nápěvu známé polské písně na str. 22. Č. Zíbrta, že jest nápěv písně »Hej Slovane« také lidového původu (Český Lid XV).

'Francev V. A., Maloruské národní písně v pozůstalosti J. Dobrovského. (Příspěvek: k dialektologickým a folkloristickým studiím Dobrovského.) V Praze 1923, 8°, 32. (Podle rukopisu knihovny Národního musea.) Prof. Francev pokračuje tu ve svém badání o stycích českoruských. Písně po prvé tu tištěny podle zápisů z lidového podání, jejichž historii Francev podle své zvyklosti důkladně a přesně vylíčil.

Kabelík Jan, Národopisné zlomky z literární pozůstalosti A. V. Šembery. (Zvláštní otisk z, Časopisu Matice Moravské, ročník 50., 1926). J. Kabelík přichystal do tisku rozsáhlou korespondenci A. V. Šembery. V látce národopisné, sebrané od Šembery, převládají písně (vedle zmínek o kroji hanáckém a jeho kupní ceně, lidových rozprávek a písní o Ondráši a Juráši). Kabelík pilně určuje, pokud jsou písně novinky, nebo varianty písní již tištěných, dovolávaje se soustavně a na každé stránce několikráte Zíbrtovy Bibliografie českých národních písní, kamž patří také Šemberova studie O Slovanech v Dolních Bakousíeh, Čas. Č. Musea 1844, 536; 1845, 163, 346. Rovněž Český Lid několika ročníky poskytl vhodnou látku srovnávací.

Kubín Josef Št., Kladské písničky. Výkladem a poiznám-kami provází univ. prof. dr. Jiří Horák. (Český čtenář, ročník XVII., 1925, sešit 4—5.) V Praze, 1925, 8°, str. 233. Prof. Kubín, o jehož díle, věnovaném Kladsku, podám delší zprávu, sebral z lidového podání meai Čechy kladskými zajímavou sbírku písní národních i znárodnělých, souhlasných s písněmi ostatními československými. Dr. Horák, náš nejlepší znalec, oceňuje význam jednotlivých písní, hledá variantů k nim a vysvětluje mnohé ohlasem písní poutních, jarmarečníoh.

Jindřichův Chodský zpěvník, díl I. (Knihovna okresního sboru osvětového ve Kdyni, svazek 10.). Sestavil dr. Jaromír Fiala. Druhé opravené vydání, ve Kdyni, 1926, 8°, str. 84. Cena 7 Kč. Životopisec a spolupracovník Jindřichův prof. dr. Jar. Fiala postaral se nákladem Okr. sboru osvětového ve Kdyni (řízením předsedy dra Jar. Štěpánka) o nové vydání I. dílu Zpěvníku, jak jsem předpokládal, záhy rozebraného. Připojil úvodem ze studie mistrovy, psané pro »Chodskou čítanku« výklad poučný, směrodatný: »Lidová píseň, hudba a tanec na Chodsku.?. Na závěr životopisný obrázek Jindřichův, napsaný přesvědčivě a s citem od dra Fialy. Výčet Jindřichových skladeb. Poučení, kde se najde doprovod Jindřichův ku písním tu otištěným: 1. Čtyři chodské písně pro čtyřhlasý ženský sbor (»Česká hudba«, Ad. Švarc, v Kutné Hoře, 1904). 2. Deset chodských písní pro


Předchozí   Následující