str. 143
na něm spočívá veslo jedno, z hodné haluze vysekané, rovné, na konci břitké, aby volně do vody zapadlo.
Veslo toto spočívá na zvlášť k tomu zřízeném podstavku, s h 1 a v í nazvaném, a jest mezi dvěma kolíky neb klanice m i upevněno, od jedné klanice k druhé jde zavrtaná, v kličku spletená houžvička; tato se vrchem nad veslem spojí, aby se vyndati nemohla, a nazývá se s v í r k a.
Druhý vor o něco silnější prvnějšího nazývá se špižníkem, od spíže na něm uhostené; na tomto voru nachází se nejvíce ohnisko z drnu urobené, k vaření potravy plavců způsobené, a bouda z několika pozdvižených prken pro potravu, nářadí a šatstvo plavců.
Nyní následují vory povždy z silnějších dřev zbité, a dle počtu haluz jmenují se d v a n á c t n í k, des á t e k, d e. v í t n í k, o s m á k, s e d m á k, šesták.
Dle potřeby, k jaké se hodí, nazývají se též stěnáky, křováky neb trámovými vory. O šesti dřevách nazývá se kladák, z takového se nejvíce jen prkna řeží; poslední vor nazývá se šrekař od šreků, nimiž se pramen v běhu svém zastaviti může aneb alespoň pozdržeti.
3. Potřebnosti pramenů. Mimo nadzmíněné veslo na předáku nachází se tam i lávka pro veslaře, a nápotom o š t ě r, haluz 4sáhová neb menší, dle délky předáku useknutá; jest to haluz zdravá, krovová. Obzvláštního není na ní nic jiného, leč že na tenkém konci bukový as loket dlouhý a coul "tlustý kolík na-vlíknutý má, na zadním ale konci, tu, kde pod vrť špižníka přijde povrchu, a as loket dále ku předu, t. j. jak je velká mezera mezi vrtí špižníka a vrtí předáka, na spodní straně vysekaná jest, by dílem lépe přilehla a dílem se nezvrtla. Oštěr tento potřebuje se jen při spouštění pramenu ze splavu neb jezu a sice následujícím způsobem:
Ve špižníku vysekne se prostřední haluz několik (8 neb 10) coulů za přední vrť (u tenkého konce), do této spáry přijde tlustší konec oštěra navlíknout, takže to vysekané místo na oštěru pod vrť špižníka dolehne, druhé ale vyseknuté místo na vrť zadní předáka dopadne, konec tenký oštěra ale na způsob kříže polovyzdviženého do výšky se pne; tento tak do výšky čnějící kříž se vahou 2 chlapů neb plavců až k haluzám předáku sehne a zde na kříž na houžev k tomu účelu zde upevněnou (svirkou nazvanou) uváže.
Takovýmto snížením oštera zdvihne se přední konec předáka lehkého as na 1 loket do výšky a nyní volno s ním ze vrat dolů se spustiti, neb se není obávat, že se zažere, to jest že vor