@@145
meny na příhodném miste upevniti. Tak se dílem těmito tehly stává. Spodní oko houževné podvlíkne se totiž pod vrť některého voru a tam se provlíknutým kolíkem, zavírkou, upevní; druhé ale oko proutkové hodí se na břeh a tam se buď mezi 2 stromy, neb parohy stromů provlíknutým sochorem upevní; neb se křížem koly do země zatlukou, a na ně potomně oko na-vlíkne. V čas potřeby může se z trhané latě těhel udělati, jenže se po obou koncích houžve zavrtati musí.
Nejpotřebnější jsou však tak nazvané š r e k y. To jsou haluze dosti silné, jeden sáh neb i dva dlouhé; musí býti z dobrého pružného dřeva, nejlépe habrového; při menši a mělčejší vodě postačí i měkké. Tyto šreky se nacházejí na posledním voru, od nich samých šrekař nazvaném. Vor tento jest nejchatrnější ze všech a takořka jen ze zbytků složen, začasté ale tu nejlepší a největší službu prokazuje. Třetí haluz od kraje s obou stran jest v prostředku vyseknutá; v spárách těchto leží nadzmíněné šreky. Oučel jejich jest, dle libosti pramen kdekoliv zastaviti neb alespoň v nesmírném běhu zadržovati. To se stává při spouštění ze stavu, zvláště je-li blízko pod jezem most dřevěný, jako v Brandýse, kdežto i nejcvičenější plavec ubrániti by se nemohl a vždycky po kobilách na most by vjel, (co se i často s, s velkou škodou stává), kdyby mu hozený šrek pramen v běhu nezdržoval a tak nepopřál, voru se uhnouti a mezi mostnice vjeti. Jakmile ale předposlední vor k stavu se blíží, musí se šrek povoliti, jinak by se o práh spodní vrat přelomil i jiných škod natropil.
Aby ale šrek pramen zastaviti mohl, musí se sepříti, a to mezi dvěma nad sebou položenými a silnými houžvemi upevněnými dřevy. Spodní nazývá se š r e k o v á vrť a hoření válec; po pravé straně jsou tato dřeva silnými houžvemi stojatě (neb jeden nad druhým as 1 loket do výše ční) spojena, což se velkým vázáním nazývá; po levé straně ale jen malým neb votouchovým vázáním. Aby ale toto malé vázání drželo, prostrčí se do hořeního konce tenká tyčka sáhodlouhá a nyní se to vázání po vodě přes onen válec přehodí a jeden konec té tyčky pod válec zapne neb podklesne, druhý ale konec se svírkou upevní. Je-li potřeba šrekem pustiti, rozváže se jen ona svirka, tyčka se přes válec přehodí, a šrek v tom, nemaje na válci podpory, do spáry šrekové spadne.
Ona dvě dřeva nesmí ale zhola nad sebou ležeti, než hoření musí o něco ku předu položeno býti. Šreková vrť jest k voru při vrtána; na ni přijdou latě neb cos podobného a potom teprv válec k ní připevněný. Mezi šrekovou vrť a válec se šrek Postaví a šrekou spodní špičkou buď na levo neb na pravo