Předchozí 0236 Následující
str. 234

u jesliček a příslušné promluvy. V Praze, nákl. Československé akciové tiskárny, 1927, m. 8°, str. 160. Koledy napsal Fr. Kašpar. Úvod a promluvy J. Strnad. Knížka ušlechtilá, plná praktických návodů a vhodných příprav k oslavě jesliček vánočních. Kéž dojde šlechetný úkol knížky, pěkně vypravené, svého cíle, oslaviti důstojně Narození Páně ve škole a v rodině.

Vetter Quido, Jak se počítalo a měřilo na úsvitě kultury.

V Praze, »Melantrich«, 1926, 8°, str. 141. (Lidová universita, svazek XV.) Spisovatel obírá se soustavně dějinami mathema-tiky cizí i staročeské. Knížka podává populární formou další výsledky svědomitého studia neúnavného autora.

Teplý František, O starých lékařích v Jindřichově Hradci.

V Jindř. Hradci, 16°, str. 67. (Otisk z 52. ročníku týdenníku »Ohlas od Nežárky«.) Spisovatel, bývalý archivář Černínský v Jindř. Hradci, líčí rozmarně a poutavě životy a činnost staro-hradeckých lékařů.

Památná místa našeho kraje. V Plzni, Lad. Lábek, 1925 až 27. Svazek I. Ladislav Lábek: Buben hrad, Plešnice tvrz a osada. Se 4 obrazovými přílohami, plánkem, mapou a znaky. Svazek n. Lad. Lábek: Hůrka v Plzenci, bývalý hrad v Plzni. Se 4 obrazovými přílohami, mapkou a 4 obrazy v textu. Svazek III. Lad. Lábek: Od »Spravedlnosti« ku sv. Jiří. Se 3 obrazovými přílohami, plánkem, 2 půdorysy a 5 obrázky v textu. Svazek IV. Alex. Berndorf: Zelená hora. Část 1. Cesta k zámku a jeho popis. S 5 obrazovými přílohami, plánkem a 2 obrázky v textu. Svazek. V. Alex. Berndorf: Zelená hora. Část II. Dějiny zámku a statku Zelenohorského. Se 4 obrazovými přílohami.

Šimek Josef, Dějiny města Kutné Hory. V Kutné Hoře 1925, 8°, str. 69. (Knihovna příruček z vlastivědy Kutnohorska a Uhlířskojanovicka, svazek 2.) Tresť všeho, co dlužno věděti o minulosti Hor Kuten.

Herben Jan, Moravské obrázky: Druhé vydání. V Praze, Šolc a Šimáček, 1925, 8°, 350. (Sebrané spisy Jana Herberta. Práce belletristické, literární, dějepisné a politické, díl VII.) Obsah: I. Kus jižní Moravy. Dějiště. Z potulek po dědinách. Pozdravení. Návštěvy. Zálety. Naříkání nad zemřelým. Hora. Staré hody. Vánoce. V taberně. II. Výlety. Po poště z jihu. Panstvo hanácké. Hanáci v revolučním čase. Ptáče nemá kam sednouti. V dědině a v domě. A jaké to koňstvo. Hanácká kuchyně. Jan Kužník. Vzorná obec. Ze Slovenska. Tři charvátské osady na Moravě. Na dolnorakouském pomezí. Otisk starších článků, v nichž bystrý znalec lidového života moravského podává vítané příspěvky k národopisnému studiu lidu moravského, slohem roztomilým, záživným, proplétaje pásmo lícení


Předchozí   Následující