Předchozí 0304 Následující
str. 334

»Ó svatý Prokope, ty český patrone, chraň její duši i tělo od propastí věčné.« »Ďábel v tu chvíli s dívéicí přiletěl, k sv. Prokopu zase k řetězu šel, obojek na krk vzal, pod moc se mu podal.« Dívka popálená a poškrábaná sírný zápach ze sebe vydávala a 9 dní bez sebe ležela, než ze mdloby procitla.

2. Jistá Relací aneb zpráva o tom boháči, kterýž nechtěl obilí prodávati, ale raději pro drahotu schovával, a jak se inu potom v kamení obrátilo. — Druhá zpráva o tom sněhu, jak z dopuštění Božího se v krev obrátil. Přezpívajíc píseň lépeji se vyrozuměti moci bude. Vytištěná nejprve polským jazyiíem v městě Grdánsku, nyní ale na naši řeč českou přeložená 171tí. Zpívá se obecní notou. Obsah: a) V Pruské zemi za velikého hladu byl lakomec, jenž měl v jamách mnoho obilí. Některé mu za léto již shnilo. Prosícím říkal, než by jim je prodal, že je raději sliniti nechá, i nechť v kámen se obrátí. Tak se i stalo. On pak zšílel, jako zvíře řval a z toho zkamenělého obilí 9 dní bez ustání »žral«, až zemřel. Země ho nechtěla přijmouti, tudíž tělo jeho spálili. — b) V téže zemi »stal se div, napadl přes noc velký sníh. Eáno, jak slunce svítilo, v divnou věc se proměnilo.« Sníh proměnil se v krev a pak k zemi se snížil, krev jako z vola zhustla. Zvířata a lidé, které té krve jedli, zemřelí. Z toho mnozí soudí, že to vojny znamení.

3. Žalostný příběh, který se stal s jednou dívkou, která byla od zbojníků chycena a zas vysvobozena. Zpívá se jako »Srdečná láska mne nutí« (z 18. stol.). Obsah: Ve Feneeiánské zemi v městě Benátkách zrozený Jan Moren poslán byl od rodičů do Kompostelije města cvičiti se na duchovního. Nechav studii, vracel se domů a spatřil na, cestě 24 zbůjníků, kteří chtěli překrásnou dívku zamordovati. Pomocí nebeského vojska zázračně ji vysvobodil a pak si ji vzal.

4. Jistá novina o třech bohaprázdných dcerách v Baborské zemi, jak se s nimi dalo, z této písně každý vyrozumí. Vytištěná pro uvarování zlého. Zpívá se jako: »Aj již, křesťané, hněv Boží táhne.«

5. Novina jistá a pravdivá, kteráž se stala ve Vlaskej gemi ve vsi Maloné, kdežto bydlel jeden bohatý zeman, majíc překrásnou dceru, již sobě oblíbil jeden urozeného stavu mládenec ze vsi Hrádku. Co se s nimi dále přihodilo, píseň dokonale a náležitě vyjadřuje. S dovolením vrchnosti. Nejprve v Praze vytištěná a nyní v Litomyšli. Zpívá se jako: »Velikou zkázu vzala uherská krajina.«

6. Pravdivá zpráva v píseň proměněna o městě Vratislavi, jak tam hrom do věže uhodil, kde prach byl, a jak hrozné škody působil. Tištěná předně v Praze, nyní v Litomyšli. (S obrázkem bořících se domů). Jako »Ukrutná smrt, přehrozná.«


Předchozí   Následující