str. 349
udeřil jsem ho do tyla; plazem = plocho, plochou stranou (užívá se jen v přísl. urč. způsobu); žgli (žgnuť) = pichli, bodli; přiď do mě na besedy = přijdi ke mně na návštěvu; gracam — rozvážně kráčím; švadroňum = mluví; pluty Němec = kovaný, rozený Němec; ocnul se = ocitl, octl, vzal se; rulka = troubel; bombylala se == houpala se, kymácela se; vtedaj = tehdy; bylo v ag-usta = bylo to v srpnu (zde spojuje se předložka v se 4. pádem a značí určelií času zcela určitého, na př. bylo to v ten velký oheň = když byl ten známý velký oheň, bylo to ve velku vodu = když byla ona známá povodeň, v našem případě: v agusta, protože si Kuřidym živě vzpomíná na onen určitý srpen); nesu tak co lebo baj tak co = nejsem ledakdo; šedni se na stolek =; posaď se na židli; co si do včilejška narabjal = cos doposud dělal, čím jsi se doposud zabýval; grabni do kasliěka = sáhni (hrábni) do skřínky (krabičky); firhaňky — záclony; podvojo ==; veřeje; bělky = housky; odřibok = trhan (v dobrém smyslu původním == mnoho šatů roztrhá); v přiskřiňku = v přihrádce; piznu se =: ťuknu se, uhodím se; ředekva = řetkvička; borak = chudák, ubožák; galgan = šibeničník.
Vilém V. Havelka:
Jaké dříví vykazuje lesník r. 1823 řemeslníkům lidovým.
Kolomazník, uhlíř, popelář, lodní tesař, sekyrník, hornický tesař, kolář, truhlář, soustružník, sklenář, bečvář, vodák, šindelář, neckář, lžičkář, kopytář, deskář, kramílekář, řezbář, sejtář, škatulář, šponař, kosař, košatinář, košťář — všichni potřebují k svému řemeslu dříví, ale každý dříví jiného druhu.
»Umění lesní« poučuje, jak bystrý a zkušený lesník vybírá pro každého z jmenovaných řemeslníků zvláštní druhy dřeva, dříví vhodné jakosti. Poučení o těchto výkazech poskytuje odborníkovi řemeslníkovi a poskytuje vědeckému badateli dnešnímu o dějinách řemesel, znalci řeči československé, zajímavý a bohatý, jediný svého drulm u nás materiál.
Kolomazník potřebuje všecko mnohou pryskyřičnou mízou naplněné jehliěné dříví, zvláště pařezy borové, je-li jim několik let. Docela čerstvé pařezy kolomazníkovi nejsou tak příhodné. Lesník musí tedy kolomazníkovi několikaleté pařezy vykázati, a musí mu také z paseky ty kmeny ponechati, které mnoho pryskyřice neb dřeně mají.
Uhlíř může všecko dříví potřebovati, které 1 coul tlusté,
|