str. 353
dvě postraniee. Jejich dílka a tlouška jest rozličná. Dílka vynáší obyčejně 534 střevíců, a tlouška 8 až 9 coulů.
6. Dříví ná kočáry. Kočáry se dělají z jeseňového, jilmového, javorového dříví, a sice obyčejně z docela hladkých kmenů, z nichžto každý, když se rozkolet dva kusy vydá. Musejí dle možnosti podle známého ohnutí rostlí býti.
7. Voj e. Dělají se z mladých jilem, javorů, jesenů, habrů, jeřábů a břez. Vojová dřeva nesmějí žádné suky, nebo jiné chyby míti a musejí tak zrostlé býti, jako voje vyhlíží. Na obyčejných vozích sedlských ale jsou voje docela rovné. Jejich dílka vynáší obyčejně IIV2 střevíců.
8. E o z v o r y. Ty se obyčejně dělají z rovných dubových, bukových, habrových, javorových, jeseňových, nebo březových kmenů, které 8 až 15 střevíců dlouhé jsou, a svrchu 9 až 12 coulů v průměru mají.
9. D rabi ce neb ramena. Toto na způsob vidliček, zrostlé nářadí dělá se z dubového, jilmového a bukového dříví. Stehna musejí 4 až 5 střevíci! z dílí, a 6 coulů ztloušky býti.
10. Dříví na ž e b ř i n y. Ty „se dělají z hrází dubových, březových, bukových a jehličných. Jsou rozličné dílky a tloušky.
11. D ř í v í n a p a v u z y. Na ty se skoro každý druh drevní hodí. Obyčejně se na ně jehlicné dříví bere. Dílka se řídí podle dílky vozu, a průměr pavuzy měří se podle dílky. Málo kdy mu přes 4 coule bývá. v
12. Dříví na ř e b ř í k y. Pro lehkost obyčejně se dělají z jehliěných hrází a tyčí, které se buď kulaté nechají, nebo roz-kolou. Jejich dílka a tlouška jest velmi rozdílná.
13. D ř íví na kleče k pluhům. Toto známé nářadí může se z každého dřevního druhu dělati, nejstálejší jest z březového, bukového a jeseňového. Dělá se ale také silně z vrb, olší a z habrů. Nemůžeme-li vidličky, nebo-li rohy, a nebo držadlo ze samorostlých větví míti, najdou se často kmeny, kde se z kořenu neb z vrchu toto držadlo udělá.
14. D ř í v í na sanice. Ty se obyčejně z buků, habrů, březů, nebo jiného tvrdého dříví dělají. Poněvadž spředu do výšky strmějí, potřebuje se na ně křivě rostlé dříví. Dílka a tlouška sanic jest ostatně velmi rozdílná, nikdy ale znamenitá. Na tato nářadí kolář dříví zejména žádá, na ostatní potřeby kupuje celé kmeny. Že však nejvíce dříví kole, musí mu lesovní samé kmeny vyhledati, které se lehce a dobře kláti dají.
Truhlář potřebuje všeliké dříví, které jest znamenité tloušky, zvláště dubové, bukové, habrové, jilmové, osykové, topolové, olšové, lípové, břekové, třešňové, švestkové, hruškové, jabloňové, ořechové a jehlicné. Všecko to dříví musí pro truhláře beze vší chyby, a bez mnoho suků býti. Ostatně není mu