Předchozí 0325 Následující
str. 355

Všecko dříví na pumpy musí beze vší vady a docela rovné býti. Dříví z daremné půdy jest na ně nejlepší. Pumpy jsou málo kdy delší, než 16 střevíců, a tlustší, málo kdy než 18 coulů v průměru.

2. T r o u b y, na něž se hodí všecko vejš jmenované dříví, dubové však nejlíp. Po tomto jest nejtrvanlivější jilmové, pak olšové, bukové a jehličné, z jehliěného však jest nejpřednější borové, zvláště je-li v jádru hodně smolné neb dřeňovité. Všecko dříví na trouby musí beze vší chyby, a rovné býti. Jeho dýlka řídí se podlé nebozyzu, a vynáší málo kdy více, než 16 střevíců. Tloušťka ale určí se podlé tíže vody, a přestoupí málo kdy průměr 12 coulů.

Šindelář potřebuje obyčejné jehličné dříví. Musí silné, velmi rovné kolnę, a docela bez vady býti, aby tenký šindel z něho klásti mohl. Může ostatně každého špalku, nebo čtvrtě užit, máli jen podotčené vlastnosti.

Neckář potřebuje zvláště javor, olši, buk, habr, osyku, topol, lípu, březu. Musí nápodobně silné, zeela bezchybné špalky míti, pročež může každého kmenu užíti, neníli jen sukovitý, křivý a jinak chybný.

Lžičkář dělá zvláště z javorového, březového, bukového, olšového a osykového dříví. Na malé lžičky jest javorové a březové dříví nejlepší, na vařečky ale může se jakékoli dříví potřebovati, a nejvíce velikých lžic dělá se z bukového a březového dříví.

Kopyta ř, deska ř a kramflekář. Tito řemeslníci dědají nejvíce z bukového, javorového, březového, olšového a osykového dříví, kteréž musí zcela bez chyby býti, a lehce kláti, a nesmí suků míti, a zatočený býti.

Rezbár pracuje nejvíce z lipového a javorového dříví, také ale časem i z bukového, březového, topolového a podobného. Dříví pro řezbáře musí nápodobně zcela bez chyby, a bez suků býti. Kolikráte potřebuje velmi tlusté špalky, které ale dlouhé býti nemusejí.

Sejtař a škatulář zdělává dubové, bukové, ivové a jehličné dříví. Pro něj musí všecko dříví tlusté a lehko kolné, pročež beze vší chyby a bez suků býti, aby se velmi tenká prkýnka, která se lubí jmenují, z něho vykláli mohla. Málo kmenů jest k té lepounké práci příhodných, pročež se dříve opatrně vyhledati musejí.

Š p a n a ř připravuje velmi tenounké deštičky knihárovi, nleěířovi, ševcovi atd. a dere také v některých krajinách bukovou louč. Zdělává samé bukové dříví znamenité tloušťky. Po-


Předchozí   Následující