Předchozí 0049 Následující
str. 46

ského v Polsku, po př. polského v Čechách, čemuž dosud v od-bornéí literatuře věnována bylo málo pozornosti. Obsah: Üvod. I. Povšechný obraz polské kazatelské literatury stredoveké. 1. Její počátky a rozvoj. 2. Způsob a forma středověkých kázání polských. 3. Důležitější středověcí kazatelé polští a významnější kazatelské památky. A) Kazatelé. B) Kazatelské památky. Formule a dodatky ke kázáním. Vlastní kázání. I. Kázání polská. II. Kázání latinská. II. Vztahy polské středověké literatury kazatelské ke kazatelské literatuře české. 1. Povšechná historie a rozvoj těchto literárních styků. 2. Čeští kazatelé v Polsku, polští v Čechách a jejich činnost, a) Češu kazatelé v Polsku, b) Polští kazatelé v Čechách. 3. Vztahy předlohové, kulturně historické a jazykové. Rejstřík důležitějších osobních' jmen a věcí. Pro studium kulturní historie ěesko-polské podává Vydrova práce vzácnou a posud nedoceněnou látku. Podepsaný těžil zejména z Briicknerových vydání (kázání českopolské) při svých studiích o zvycích a pověrách, hlavně 16. století. Dr-ovi Vydrovi budou stejně vděčili badatelé Češi jako Poláci. Tak přehledně nebyla posavad látka tato objasněna.

Františka Stránečka, Pohádky. Díl I. Z rukopisné,pozůstalosti k tisku upravil dr. M. Remeš. S poznámkami prorř. dr. Jiřího Polívky. Ilustroval Jar. Nejedlý. V Olomouci, R. Prom-berger, 1927, 8° str. 94. Z obsahu: O jednom dívčím bosorství. Jak se zlý učil od Jana na housle hrát. O dobré Betce a zlé Juliane. O moudrém šelmovi, jak lidi šidil. O dobré Aničce. Miška Lántoš. O Jurovi a Marišce. O zlaté kouli. O dvanácti pekelných mládencích. Rozmarýn. O pyšné princezně. O maceše bosorkyni. O marnivém synku. O chlapci, který rozuměl ptákům. O hloupém Janku. O nesytovi. Služka u hastrmana. O zlatém kamínku. O myslivcových synech. Janek na námluvách. O sedmi zakletých pannách. Marnivý statkář. O koňské hlavě. — Dr. Remešovi patří zásluha, že se ujímá literární pozůstalosti Frant. Stránecké (ukázky, uspořádané od Dra M. Remeše, uveřejnil také »Český Lid«) a z ní seznámil širší kruhy čtenářstva a zvláště odborníky se snůškou pohádek. Náš znalec nejlepší pohádek, prof. Polívka, pod skromným názvem »poznámky« sestavil s vědeckou svojí důkladností vědecký podklad této sbírky, skvostně vypravené.

Jaroslav Schlebi, Měšťan ve zbroji. Příspěvky k dějinám ozbrojeného měšťanstva a válečnictví města Plzně. I. díl. Od založení města až do konce XVIII, století. Plzeň, nákladem Ozbrojené Jednoty, 1928, 8° str. 183, (1). První díl jest věnován historické době Plzně a hlivním účelem jeho, aby verejnosti doložil, že historický měšťan ve zbroji jest stejně stár jako


Předchozí   Následující