str. 47
město Plzeň a že z této tradice vyvinuly se dnešní formy sborové. Z obsahu: Předmluva. Úvod. Přehled válečných událostí plzeňských. Vznik měst a měšťanského stavu. Pevnost Plzeň. Vojenské rozdělení města. Osobní vyzbrojení měšťana a měst ské hotovosti. Městská hrubá střelba. Zbrojnice a skladiště střeliva. Vojenské povinnosti měšťana a městské hotovosti. 1. Všeobecné poznámky. 2. Strážní služba,. 3. Ostatní vojenská služba měšťanri. 4. Městské vojsko ve službách zemských a královských. Počátky sborové organisace. Prameny a literatura. Seznam vyobrazení. — Jako všecky jiné Schieblovy studie z minulosti Plzně, vyniká i tato kniha rozsáhlým rozhledem pramenů, většinou archivních, poutavým zpracováním a historickou věrností. Obrázky vhodné doplňují Schieblovo líčení.
Jaroslav Schiebl, Plzeňský Pitaval. Z černé kroniky Plzeňska. Svazek II. Výstřižková příloha »Českého deníku.« V Plzni 1926, 8°, str. 256. Z obsahu II. dílu: Úvodní slovo. 1. Plzeňský farář vězněn na Příběnici. 2. Paličské listy. 3. Urážka císaře pána. 4. Poslední poprava na historickém popraviště plzeňském. 5. Právo asylu v Plzni. 6. Jan Bavor ze Švamberka, řečený Bavťirek. 7. Ďáblova nevěsta. 8. Půlnoční soud v Klatovech. 9. Sliboval červeného kohouta. 10. Popravy zvířat-zlo-činců. 11. Žhavý cejch na tvář. 12. Utopená kráva. 13. Šťáhla-vický forman ve studni. 14. Tragický konec plzeňského podivína. Další řada kulturně-historických studií z minulosti plzeňské z péra nejlepšího dnes znalce kulturní a právní historie plzeňské.
Antonín Šorm, Den osvobození. Sborník poesie i prosy k 28. říjnu. V Brně. Vydala Ústřední rada Orla čs., 1927, 8°, str. 288, (6). Kniha obsahuje články, přednášky, projevy, proslovy a dokumenty k 28. říjnu. Z obsahu dalšího: Poesie k recitacím, pro oslavy 28. října. Osvobození ve snech a myšlenkách našich. Kevoluění a legionářské poesie. 28. říjen v poesii. Vlast, národní znaky, prapor a hymna. Krásná proza. Modlitba za vlast. Kniha časová v letošním výročí, kniha sestavená s osvědčenou důkladností a úplností Šormovou, která jistě bude uvítána, hlavně letos, jako praktická příručka k letošním slavnostem dne 28. října.
Josef Krysa, Hřbitovní poesie. V Plzni, nákladem Kroužku přátel starožitností v Plzni, tiskly grafické závody. Obálka J. Vašíčka (1927), 8°, str. 67. Účelem této sbírky je zachovati budoucnosti Hřbitovní poesii plzeňskou, nápisy, které vytryskly z upřímných srdcí příbuzných, z duší věrných přátel, kteří znali každý rys, každý záhyb povahy zemřelého. A tu jistě není divu, že vzrušeni jeho nenadálou smrtí, třebas neznajíce pravidel, neuměli básniti, přenášeli své živé vzpomínky zcela