str. 317
vedla.« Ha pustili ji hyn. Bába si vlezla do mařtalí, vojáčky chválila, ha že buli talravý hodný, dala každýmu štamprli kořalky. Toceví, vojáci pjili ha pjili i kylysarovi dali přihnout, vyjskali, smíli se, ha než přišla půlnoc, spali jako boží dřeva. Jakubrla se zatím chutě slík, kylysara svalil pod žleb, Šimla potichu vyved, bránu si vorevřel a hujel démů. Ráno kouká pan král z vokna, kouká, ve bráně šiciky spí, před mařtalí šicky spí, myslí, co to — ha tu vidí, po mostě jede Kubrla na Šimlu ha vízdá si. Poudá pan král: »Kubrlo, ty si pašák. Eště třetí kumšt ha bureš milistr.« Tak tera dostál třetí práci, háby přivez na zámek kantora v pytli. Poudá Kubrla: »To bure těžká věc. Kantor je živy j člověk, hukráct ho přece nemůžu.« Hale najednou si zpraníl. Nachytal von si v rymíce raky, přines si je v pytli ha navečer, kyž bulo šudýš ticho, přelíz plot hu břítova, vorevříl kostel ha raky pustil. Každýmu přilíp na řibet svíčku ha šel zvonit. Poudá kostelník: »Pro pána krále, to háby bul boží soud; hdo pa to zvoní?« Honem vstál, zavolal kantora ha hutíkali spolou do kostela. No, vorevřou dveře, po zemi samý sjetýlka, — kantor poudá: »Hele, Martine, dušičky tary lezou po zemi!« Ha najednou koukají, na voltáři dva pytle leží, pořádný, metrákový, ha za voltářem něhdo (bul to Kubrla) volá: »Hdo do tich pytlů vleze, eště dnes přídě do nebe.« Poudají vobá: »Ha to rny jo, to my chceme!« Ha než spočítal pět, buli v pytlích. Kubrla je honem zavázal, naložil na txatar ha vodvez je do zámku. Poudá: »Koukníte, pane král, tary je kantor a habyste mil dost, tak sem eště přitáh kostelníka.« Král se rozesmál na celý kolo, nasypal Kubrlovi voba pytle zlaťákama a hudělál ho prvním milistrem v zemí.
Pod Lipany. Časopis pro mládež z domova u památných Lipan. Ročník VIII., číslo 7—10. Za součinnosti redakčního sboru výboirně řídí Frant. Pátek, okresní školní inspektor v Českém Brodě. Z pěkného obsahu vyjímám nadpisy odborně psaných a poučných statí: Václav Sommer, Zeměpisný (geografický) náčrt. Karel Kydlíček: Počasí a jehoi vliv na úrodu. (Z pamětní knihy farní.) V. Sommer: Geologie. Jos. Jánský: Dary přírodní, V. Sommer: Obyvatelstvo. Rudolf Kosař: Úvaly a příroda. (S četnými pěknými obrázky-fotografiemi.) V. Sommer: Úvaly v minulosti. Úvaly ve spisech Jiráskových.
V. Dědina: Kďyfi si náš tatínek maminku bral. Úryvek z tatínkových pamětí. (Knižnice krajinské kultury v Československu. 1.) 1930, tiskem Pojizerské knihtiskárny v Nových Benátkách, m. 8°, stran 107. Autor zajímavě vypravuje paměti svého otce rolníka ve Vinařících z let 1834—1856 (od jeho narození až po sňatek). Rázovitým vypravováním kulturně-historických obrázků, rozčleněných v jednotlivé ucelené kapitoly podává