Předchozí 0321 Následující
str. 318

cenné a zajímavé příspěvky pro studium našeho folkloru. Z obsahu uvádím: V Doubravici na Jarmárce. Námluvy. Muziky a muzikanti. U odvodu. Kritické chvíle. Nové shledání. Macecha do domu. Mezi sirotky. 0 nové hnízdo. Zvaní na svatbu. Zvaní v místě. Svatba. Po oddavkách. Svatební hostina. V domě ženichově a čepeni. Peřiny. V doslovu krásně uzavírá autor knížku: Vysoká mravní úroveň našich lidí umožnila obrození našeho národa. Národního vědomí tenkrát, v padesátých letech, když si náš tatínek maminku bral, bylo tu ještě poskrovnu, ale zdravý kořen — tělesně i mravně zdravý kořen — tu byi a když v létech šedesátých nastaly tábory lidu, pak zdravý peň vypučel v listy a plody.

Jan Muk: Tomáš Rešl z Jindř. Hradce a Jan Str anenský z Počátek, spisovatelé staročeští. Praha, 1928, 8°, str. 14. (Zvláštní otisk z časopisu Společnosti přátel starožitností československých v Praze, ročník 36.) Autor ve výborné své studii řeší otázku, kdo byli tito dva skoro neznámí hloubaví staročeští spisovatelé, v jakých žili poměrech, jak žili nábožensky. Mezi prameny ke své studii uvádí Archiv Černínský v Jindřichově Hradci, Jung.man-novu Historii lit. české, Jireokovu Rukověť, Riegrův Naučný Slovník, Zíbrtovo pojednáni, v Rezkově Historickém sborníku 1886, Palackého Radhošť II., Fr. Teplého, Domy v Jindř. Hradci, a od téhož: O slavných lékařích v Jindř. Hradci, G. CM. 1884, str. 306 a 1906, str. 517. Přípovědi, II.

Jindřichův chodský zpěvník, díl III. (Knihovna Okresního osvětového sboru ve Kdyni, sv. XIII.) Ve Kdyni, nákladem Okresního osvětového sboru ve Kdyni, 1928, 8", str. 160. Hudební i národopisnom znamenitou událostí je další vydaný sborník chodských písní našeho drahého mistra Jindřicha, zachránce přemilých chodských písniček. Tento díl Chodského zpěvníku věnuje autor památce svého přítele spisovatele J. Š. Baara. V předmluvě při vzpomínce na Baara poznamenává: Vzpomínám si, jak jsme spolu za mladých let o svátcích a prázdninách chodili v Klenci a do chodských vesnic: Baar zapisoval texty písní a koled, já nápěvy. A v roce 1923 zapsali jsme opět společně několik koled.

Baar mě povzbuzoval často, abych v práci sběratelské neustál a přál si (prvý), bych vydal sbírku chodských písní pro lid. Dal mi svou sbírku textů: Použil jsem ji u mnoha písní při doplněni textů, slok, slov... Myslím, že by největší radost ze zpěvníku měl sáni Baar!

Písně mi skoro vesměs zpívali staří lidé (mladí jen výjimkou). Zamyslíme-li se nad bohatstvím a krásou písní — pokladu duše a srdce, jenž kdysi byl majetkem celého kraje — a srov-náme-li s tím, co a jak dnes na venkově i v městech lid zpívá,


Předchozí   Následující