Předchozí 0061 Následující
str. 58

váme a na důkaz naší malé uznalosti tebe za spoluměšťana rádi a mile přijmouti svoleni jsme, s tímto se honosíce, že v městě našem tak vznešeného muže a upřímného vlastence míti budeme, jenžto našich předkův udatnost a zmužilost dle zásluh chváliti zná a sobě vážiti umí. My zůstáváme vždy upřímně naklonění purgmister a rada města Plzně. Frant. Jan Strahl, purgmeister. Jan Demel, sekretář. V Plzni dne 30. máje 1794.«

Roku 1795 dne 11. března postaral se Vavák o nástroje ? ohni, aby byly v obci »ve forotě«.

Háky železné, ve velké vesnici šest kusů, v prostřední čtyři, v malé vesnici dva. Stejný počet »hřebříků« v uvedených vesnicích. Dřevěné stříkačky, ve velké vesnici dvacet kusů, v prostřední vesnici patnáct kusů, v malé vesnici deset kusů. Kádě se železnými obručemi, ve velké vesnici čtyři kusy, V prostřední tři kusy, v malé vesnici dva kusy. Košíky slaměné, vy-smolené, ve velké vesnici 24 kusy, v prostřední 18 kusů, v malé vesnici 12 kusů.

Ponocný aby byl ustanoven, který jest povinen v noci každou hodinu troubiti na roh a bedlivý pozor dávati nejenom na oheň, nýbrž i také na podezřelé lidi.

»Obecník«, v obci ustanovený, měl povinnost, častokráte prohlížeti hasičské nástroje a co by kde scházelo, má bez odkladu s vědomím rychtářovým dáti spraviti a starati se o to, aby nástroje ? ohni byly chovány pohromadě v místě bezpečném a pohodlném pod střechou.

\ Ustanovený ;obecník nebo konšel byl povinen každého čtvrt leta všechny komíny prohlížeti, zdali nehrozí nebezpečí, jsou-li dobře vymeteny. Když vynájde nějaký komín nebezpečný nebo »nevypucovaný«, měl to hned rychtáři oznámiti a rychtář byl zavázán pod přísahou podati o, tom bez odkladu úřadu zprávu. Rychtář měl také prohlížeti v každém statku krby, zdaliž jsou dobře vymeteny a podle potřeby vyvýšené nad střechu. Kde shledal závadu, musily býti krb s komínem shozeny a nově upraveny, aby se zamezilo nebezpečí ohně. Dohlížel také rychtář, aby nebyly komíny na půdách »puknutý neb roztržený«, aby nebyla tam u komína sláma nebo cokoliv jinšího, hořlavého, k ohni náchylného. Tak prý častokráte vyskakuje oheň na střeše. Rychtář pokutoval přísně a trestal souseda, u něhož nalezl okolo komína něco podobného složeného, nebo předivo sušené v pecích nebo na kamnech.

Obšírně poučuje rychtář sousedy o zařízení zdě-nýchkomínů, aby došková střecha nechytila. Výklad o tom v tehdejší zubožené češtině zní: »Pod chlebovou pecí nesmí žádná dřevěná půda aniž co ode dřeva býti, neb když se z pece


Předchozí   Následující