Předchozí 0157 Následující
str. 154

podrobnostmi. Dr. Tille potvrzuje dále, že ???? kriticky podává skutečné vypravování valašského lidu (»zapisuje texty«) a že práce Pecková je první opravdu kritická práce v oboru pohádek. — Zároveň dlužno upozorniti na zásluhu Peckovu, širší veřejnosti zcela neznámou, do rámce programu Č. L. sice nespadající. Za svého působení v Holešově upozornil Peck v příloze časop. Komenský (v Olomouci), roč. XXI. z 13. ledna 1893 v čís. 5 na str. 65, 66 na velmi cennou sbírku 10 listů Komenského Mikuláši Drabíkovi, bratrskému proroku, odpůrci Habsburků, a celou listinnou pozůstalost Drabíkovu, mezi jiným též protokol o kriminálním výslechu Drabíkově v Prešpurku, kde Drabík vypovídá, že Komenský pochází »ex pago Komnia pro-pe arcem Swietlow« (při hradě Světlově). Sbírka chována byla v Holešově a nabízena byla na prodej. Peck vyzval veřejně Ústřední spolek učitelstva moravského, aby sbírku zakoupil pro Museum Komenského v Přerově, protože o sbírku jevil se velký zájem v cizině. Mimo jiné ucházela se o koupi sbírky »Společnost Komenského« v Miinsteru. Výzvy povšimnulo sobě Museum království Českého. Dne 27. ledna 1893 dojel z Prahy do Holešova kustod musea Patera, celou sbírku koupil za 600 zlatých a odvezl do Prahy, zachrániv rukopisy před prodejem do ciziny. Viz o tom další Peckovu zprávu v příloze časopisu Komenský z 3. února 1893 čís. 8, str. 120. Podrobné ocenění povšechné činnosti Peckový uveřejní podepsaný v kulturním věstníku »Naše Valašsko«, roč. II., čís. 2.

V Holešově 9. února 1931.    Rudolf Janovský.

O zbrojném tanci. Staří Čechové tančili rádi (jak se říkalo) »ve zbrani«, čili znali »zbrojní tance«. Podal jsem podrobnosti

0 těchto tancích v knize se 136 obrázky »Jak se kdy v Čechách tancovalo« (Dějiny kroje v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku), Praha, 1905.

Podle vzorů západoevropských uměli u nás páni ve století XV. a XVI. tancovati za svitu pochodní tance ve zbrani, čili zbrojný tanec. Zatancovali si na př. čeští páni svérázným, domácím českým způsobem tanec ve zbrani v Kolíně nad Rýnem. Při hostině na počest poselstva českého požádaly panny a paní

1 arcibiskup dvorného českého pána, Lva z Rozmitála, aby zavedl tanec po česku. Vyhověl, seskupil 24 jinochů, kteří tancovali v odění se zbraní, držíce v rukou zářivé pochodně a v čele jich vykračoval si s uhlazenými pohyby Lev z Rozmitála. Tanečníci rozestoupili se v kolo, mistrovsky se potýkali, šermovali, z mečů a tesáků růžice skládali, jež jiní zase rozráželi a jiné skupiny obratně skládali. ..


Předchozí   Následující