Předchozí 0204 Následující
str. 201

zdobné detaily, upadneme do bludu umělecko-historického a nám přece jde o doklady všeobecně kulturní. I umělecká výzdoba má sice kulturně hist. cenu, ale jádro její spočívá v nitru samého domu, v jeho disposicích, zejména v rozvržení místností, v užité technice stavební, ve všelikém vnitřním zařízení a konečně ve včlenění stavby v soubor ostatních hospodářských budov a v orientaci jejich vůbec.

Pro fasádu a celkový zjev stačí výkres nebo ještě lépe fotografický snímek. Ne jeden, nýbrž několik. Jest třeba zevnějšek, a to tak, aby byla patrná vedle úzké čelné strany i podélná postranní, pak zvláště fasáda nádvorní. Důležitá jest také situace dvora vůbec, konečně je někdy důležitý i pohled zezadu, z tak zv. humen, zvláště když jsou všelijak uzavřena, zejména charakteristickými ploty.

Jakmile od zevnějšku přejdeme ? vnitřku, nastane popisování a měření. Popisujeme způsob stavby, je-li roubená nebo různým způsobem zděná, jaké má podlahy, stropy, krov, krytinu, je-li tu pec, krb, kamna, nápisy nebo vročení na trámu a j. Poznamenáme číslo domu, jméno majitele, obvyklý název a vyptáme se, co ví majitel o historii stavení, o bývalých majitelích, o stavebních změnách, o požárech a pod.

Pak ale bude třeba pomocníka, který by měl trochu znalostí inženýrských, aby zaměřil půdorys a možno-li, aby, jak říkáme, »vynesl« celý dům. K tomu cíli hodí se dobře posluchači průmyslových škol.

Hleďme, abychom měli co možno nejvíce půdorysů z jedné vesnice, ? podrobnému vynesení celé stavby stačí jeden nebo dva nejvýznačnější statky.

Půdorys nemůže se ovšem týkati jedině domu obytného, nýbrž musí zabírati celou usedlost vůbec, neboť v situaci a rozsahu všeho příslušenství zračí se hospodářský stav majitele a mimo to se jeví i okolnosti, které na utváření půdorysu měly vliv. Tak různý terrain a speciální potřeby majitele diktují si všelijaké výjimky a zároveň tu stopujeme doklady staleté prakse a tisícerých zkušeností, které po mnoho generací vytvářely dnešní typ lidového obydlí.

Do půdorysu celého statku si pečlivě zaznamenáme, ? čemu se každé prostory užívalo a hledíme tu také ? místnímu názvosloví, jako velmi důležitému a cennému detailu.

Jakmile jsme popsali jeden statek, objeví se sama potřeba vyznačiti jej v půdorysu celé vesnice a tím bezděky už poznáváme, že jest jen součástí celku. Proto bude nejlépe, věnujeme-lí hned na počátku bedlivou pozornost plánu celé obce a opatříme si, pokud možno, kopii nejstarší katastrální mapy, která jest obvykle uložena na obecním úřadě. Brży poznáme, že se situace


Předchozí   Následující