Předchozí 0205 Následující
str. 202

vesnic velmi různí, že jsou vybudovány různým systémem, takže rozeznáváme na př. typy ulicové, okrouhlé, se čtverhrannou návsí a jiné.

V čem spočívá tato rozmanitost, poví nám nejčastěji poloha obce samé, geologické vlastnosti půdy, ale také historie, neboť velmi mnoho obcí v Čechách nevzniklo přirozeným vývojem z malého sídliště, nýbrž vědomou a široce založenou ko-lonisační činností.

Při posuzování celku bude rozhodovati též celkový zjev architektonický, který se snažíme zachytiti na fotograf, deskách s různých stran. Vedle toho pořídíme snímky návsi, dále vstupu do obce, který je mnohdy velmi charakteristický.

Náš zájem přenese se konečně na všechny význačné objekty, jako kapli, kovárnu, pastoušku, mlýn, Boží muka, zvoničky a j. Tu nestačí často jen fotografie, ale třeba ještě i zaměření a někdy i vykreslení detailů.

Zvláště v dnešní době jest důležité všímati si těchto objektů, neboť propadají rychleji zkáze, nežli za celé předešlé století.

Protože dnešní stav našich vesnic jest namnoze již porušen, bude nás přirozeně zajímati, zdali se zachoval nějaký starší pohled a fotografie celku neb jednotlivých stavení. To jsou vesměs nesmírně cenné dokumenty a proto se snažíme získati příslušné kopie, nebo ještě lépe fotografické desky samé.

Fotograf u jeme-li sami, tu používáme v zásadě raději větších desek (13X18). Stačí ovšem i 9X12, když je snímek ostrý a lze jej dobře zvětšiti.

Veškeré snímky a výpisky, upravené na jednotný formát čtvrtky kancelářského papíru, seřadíme si podle obcí a tak pomalu budujeme důležitý stavební archiv venkova.

Že by soustředění všeho materiálu mělo se díti v museu, jest ovšem samozřejmé, kdo by v tom či jiném oboru pracoval vědecky a nespokojil se pouhou činností sběratelskou, ponechá si sebrané sice u sebe, ale postará se o to, aby se celá věc dostala po zpracování do sbírky veřejné.

Dalším oborem sběratelského zájmu bude drobný inventář domácností. Při prohlížení stavení bude prvním, se kterým se setkáme, a zas nejspíše nalezneme nějaký kus starého lidového nábytku. Zase musím opakovati, že nejde jen o jeho uměleckou cenu. Vyšetříme naopak, jaké kusy nábytku byly v domácnosti obvyklé a kde měly své místo. I v tom je určitá zákonitost a také to úzce souvisí se životem lidu, o který nám vlastně jde. Nejlépe, uděláme-li si malý plánek všeho zařízení příbytku a protože se dnes shledáme namnoze s porušeným stavem, vyzvíme, jak to bývalo původně.


Předchozí   Následující