Předchozí 0206 Následující
str. 203

Při nábytku jest dále důležitá funkce jednotlivých kusů, ukáže se pak, co jest starší a co mladší. Na příklad truhla jest staršího původu nežli skříň. Také vyzvíme, jaké úctě se těšil stůl.

U postelí zaznamenáme celou úpravu lůžka, počet a úpravu peřin, způsob používání v šestinedělí, kdo spával na posteli a kdo za pecí atd.

Bude nás zajímati i jaký rozdíl se jeví v inventáři vej-minku oproti světnici hospodáře a kde spává čeleď a kde ukládá své potřeby. A vždy opět se snažíme vyzvěděti stav nejstarší.

Pokud se umělecké ceny nábytku týče, tu nejprve vyzvíme výrobce, případně i ceny, vykreslíme tvar a výzdobu, která se krajově liší, konečně vyšetříme, kdy ustoupil jednoduchý malovaný nábytek vykládanému a z tvrdého dřeva.

Druhým důležitým činitelem ve světnici byla keramika. I tu snad shledáme ještě ve zbytcích a můžeme tak prospěti vědeckému zpracování.

U keramiky snad více nežli kdekoliv jinde hřešil onen nepravý názor na věc a tak se zachovalo ze starší doby jen něco málo výjimečných ozdobných prací. Nám však jde nejen o zboží, abych tak řekl parádní, ale spíše o to běžné, které se skutečně v denním životě používalo a které bylo pravidelně domácího původu. Dnes skoro nevíme, co bylo před sto lety a ze starší doby známe ještě méně.

Nám půjde především o běžné zboží červené a také nejstarobylejší, často pozoruhodně zdobené, které vyráběli domácí hrnčíři pro nejširší vrstvy. O1 keramice bude ještě zmínka při hrnčířském řemesle.

Vedle toho zase nezapomeneme na funkci nádobí v domácnosti, vyptáme se, kolik a jaké se používalo, kde se kupovalo, jak se různé hrnce, mísy a džbány jmenovaly. Zdali existovaly nádoby obřadné (koutní hrnce, hrnečky ? svěcení obilí a pod.).

V popisu lidového bytu přejdeme ? obrázkům a sošJ k á m. Jsou to zejména sklomalby, které si ceníme jako produkt lidově umělecký, a tu se nejdříve ptáme po původu těchto prací. Jsou často šumavské provenience, ale také cizí sem donášené a jest velmi důležité rozlišiti přesně oba typy. K tomu poznamenáme způsob umístění, vytkneme množství a přidáme výpočet oblíbených motivů. Jestliže se přinášely některé obrázky z poutí, přenese se zájem i na zjištění, kam se nejčastěji na pouti chodilo.

Totéž lze říci o soškách, ponejvíce dřevořezbách, kde však nezapomeneme na jejich funkci ve štítech statků jako ochránců rodiny i stavení.

V selské jizbě zbývá ještě různé zařízení, které se víže


Předchozí   Následující