Předchozí 0216 Následující
str. 213

fíra (účetní), magacíner (skladník), kasír (pokladník), mark-šnajdr (něm. Markscheider, kreslič důlních map a měřič). Kasír míval též na starosti mundůrkasu. Do ní přiděleny byly ze mzdy všechny drobné peníze, nižší než zlatka. Když horník v ní měl asi polovici ceny obleku hornického, tento oblek »vyfasoval«. Byl to hornický stejnokroj, potřebný ? různým slavnostem i smutečním příležitostem. — Morkšnajdr, viz heslo mančaft. — Mourunk, slovo z Kladenská. Jsou to perky čili jalovina, narovnané ke štůsu čili stěně. Zůstanou navždy v dole.

— Mundůrkasa, viz heslo mančaft.

Narážeti, nakládati uhlí do vozíků na místě, kde bylo vy-rubáno. — Narážet hunty, plniti vozíky.

Obšichta, nepatrná vrstvička, sotva znatelná, oddělující silnější vrstvy uhlí od sebe. Také se jí říká hladká. Taková nepatrná, několik milimetrů silná vrstvička, jichž jest ovšem více, má ve hlavní fleci vlastní jméno, na př. spálenka, kýzovka. Táhne se celou uhelnou pánví. — Oďbíhač, viz heslo mančaft.

— Odjumaci odbiraji ze šály na povrchu vozíky uhlím naplněné a strkají prázdné. — Ort, viz heslo vetršíd.

Paralelštreka, pobočná chodba u chodby hlavní. Obě tyto chodby hnány jsou vždy souběžně a stejnoměrně vedle sebe v nedaleké vzdálenosti. Z jedné do druhé jrou proraženy chodby příčné (Querschlag) za příčinou větrání. — Parta, pracovní oddíl. — Perky, název z Kladenská (také ve vápencových lomech na Berounsku užívaný pro drobný kámen), správně jalovina. Každé uhelné ložisko čili pánev jest jalovinou rozděleno na vrstvy (flece). Na Kladně tvoří jalovinu břidlice, v severních Čechách lupek (letna). Mostecká pánev jest přibližně takto rozvrstvena: 2 m 50 cm uhle, pod ní 8 cm letny, pod tím 3 m 50 cm uhle a 2 cm letny. Ostatní spodnejší uhel jest také rozvrstven, ale skoro neznatelně. —Perkytle, hornická bluza, součástka stejnokroje. — Píně, lešení v šachtě; v každé šachtě jsou pověšeny fárty (žebříky), aby jich mohlo býti použito za nepředvídaných okolností. Žebříky jsou 6 metrů dlouhé. Nad tímto žebříkem jest lešení (píň), na němž stojí jiný žebřík a tak se leze po fártách a přestupuje na píně až na venek. — Plán, komora, v níž se uhel rubá a vyváží. — Plán šel ??, vyrúbaná komora se zavalila jalovinou, zavřela se. — Plenta, viz heslo svíticí náčiní. — Plotny, lité desky, položené mezi drahou na kraještrece (křižovatce), aby se na nich mohl vozík otočit a jeti jiným směrem než dosud. —¦ Pógn, skruže (ohyb kolejnice. — Póna, dráha. — Prechštangle, železná tyč ? páčení nebo zvedání. — Premzpant, pás k brzdení. — Průst, viz heslo šlic. — Pucovat streky, lutny, čistiti je.

Querschlag, viz heslo paralelštreka.


Předchozí   Následující